Jak pečovat o elektrický zubní kartáček

JAK PEČOVAT O ELEKTRICKÝ ZUBNÍ KARTÁČEK

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Zdravé zuby jsou jiskrou každého úsměvu, ale i nedocenitelným nástrojem, který den co den slouží našemu tělu. Je zřejmé, že pokud budete od svých zubů chtít, aby tyto funkce plnily celý život, budou od vás zuby na oplátku vyžadovat důslednou péči. A protože základním nástrojem v péči o zuby je zubní kartáček, volí čím dál více lidí jeho elektrickou variantu. V čem spočívá přidaná hodnota elektrických kartáčků na zuby, jak s nimi správně zacházet a jakým způsobem o ně pečovat, aby vám dobře sloužily?

  • Ústa a zuby
  • Péče

6 minut čtení


Zubní plak - proč je nebezpečný? Zubní plak - proč je nebezpečný?

Zubní sklovina je velmi pevná, aby odolala tlakům při kousání. Zároveň musí být odolná, aby vydržela působení kyselých látek v potravě. A co je hlavní, sklovina odolává působení bakterií. V teplém a vlhkém prostředí ústní dutiny se bakteriím daří velmi dobře, obzvláště pokud jim podstrkujete cukry konzumací sladkostí. Tyto bakterie na zubech vytvářejí zubní plak. Zubní plak bakteriím slouží jako zákopy, ve kterých jsou ukryté před samočistícím působením slin. Bakterie se v zubním plaku množí a svým působením oslabují zubní sklovinu, což může vést až ke vzniku kazu.

Pokud se do zubního plaku začnou usazovat minerální látky z potravy, plak postupně tvrdne a vytváří se z něj zubní kámen. Protože má zubní kámen drsný povrch, lehce se na něm usazuje další plak. Zubní kámen se proto zvětšuje a může tlačit na dásně. Odstranění zubního kamene provádí dentální hygienistka nebo zubní lékař.

Typy elektrických kartáčků Typy elektrických kartáčků

Jediným způsobem, jak předejít tvorbě zubního plaku a vzniku zubního kamene je efektivní čištění zubů. Elektrický kartáček výrazně zvýší efektivitu odstranění zubního plaku. Nemějte strach z toho, že nevíte, jaký elektrický kartáček vybrat. Ať už si vyberete sonický nebo rotační zubní kartáček, udělá za vás při čištění velké množství pohybů, kterého byste při čištění běžným kartáčkem nemohli dosáhnout. Vhodný kartáček a hlavici na míru vám pomůžou vybrat také na dentální hygieně.

1. Sonické kartáčky

Sonické kartáčky čistí zuby pomocí rychlých vibrací. Za minutu nejvýkonnější kartáčky provádí více než 60 000 tisíc jemných pohybů. Vibrace vhání vodu se zubní pastou do těžko dostupných prostor, jsou proto vhodné pro uživatele rovnátek. Sonické kartáčky jsou šetrné i pro lidi s citlivými dásněmi. S touto technologií se setkáte u kartáčků Philips Sonicare ale i Biotter, Depan, USMILE, iWhite, Megasmile nebo Dr.Mayer.

Hlava elektrického sonického kartáčku má podlouhlý tvar podobně jako klasické kartáčky. Tato technologie je méně náročná na spotřebu energie a proto mají zpravidla sonické zubní kartáčky delší výdrž baterie. K sonickému kartáčku se vám bude hodit méně pěnivá zubní pasta, používat můžete i speciální sonický gel.

2. Rotační (oscilační) kartáčky

Rotační a rotačně oscilační kartáčky čistí zuby rotačními pohyby. Hlavice elektrického kartáčku je zpravidla kulatá. Některé typy kartáčků provádí také pulzační pohyby. Štětiny kartáčku pulzují směrem k zubu a díky tomu lépe narušují zubní plak. Tento způsob čištění se označuje jako 3D systém. Podívejte se například na rotační kartáčky Oral-B, CURAPROX nebo Dr.Mayer.

sonický zubní kartáček

Jsou vhodné elektrické kartáčky pro děti? Jsou vhodné elektrické kartáčky pro děti?

Dětské elektrické zubní kartáčky mají speciální jemné hlavice a svým výkonem jsou přizpůsobené dětským zoubkům. Díky líbivému designu a interaktivním aplikacím na čištění pomohou dětem získat správné návyky nebo překonat odpor k čištění zubů.

Na dětských kartáčcích najdete údaj, od kolika let je kartáček vhodný. Většina kartáčků je určena pro děti od 3 let. Některé mají více režimů čištění např. od 3 a od 7 let. Existují také speciální silikonové sonické kartáčky pro nejmenší děti, které také mohou být používány na masírování dásně při prořezávání zoubků.

Používejte elektrický zubní kartáček správně Používejte elektrický zubní kartáček správně

Elektrický zubní kartáček je v odstranění zubního plaku efektivnější. Nedokáže ale udělat všechnu práci za vás. I při používání elektrického kartáčku záleží na správné technice a délce čištění.

U sonických kartáčků je správná technika čištění podobná jako u manuálního kartáčku. Kartáček přiložte pod úhlem 45° k linii dásní a stíravými pohyby čistěte směrem ke hraně zubu. Je velmi důležité stírat kartáčkem přechod dásně a zubu. Jde totiž o místo, kde se nejvíce usazuje zubní plak.

Používání rotačních (oscilačních) kartáčků je ještě jednodušší. Stačí kartáček zub po zubu přikládat pod úhlem 45° a kartáček se o zbytek práce už postará za vás. Čistěte zuby z přední i zadní strany a horní plochy zubů.

Pro oba typy elektrických kartáčků platí, že je ještě důležitější než u manuálního kartáčku, abyste při čištění na kartáček příliš netlačili. Pokud čistíte zuby moc velkým tlakem, štětiny kartáčku se budou ohýbat a čištění nebude tak efektivní. Příliš velký tlak není zdravý ani pro vaše dásně. Mnoho elektrických kartáčků disponuje funkcí hlídání tlaku. Pokud je tlak při čištění příliš velký, upozorní vás kontrolní světlo nebo zavibrování kartáčku. Některé modely hlídají také příliš malý tlak při čištění nebo úměrně tlaku sníží svůj výkon.

Používáním správného tlaku při čištění zubů získáte správný návyk a správné čištění si zautomatizujete. Ukázalo se dokonce, že i když se pacient vrátil k manuálnímu kartáčku, používal při čištění i nadále správný tlak.

Pamatujte, že elektrické zubní kartáčky nenahrazují péči o mezizubní prostory. Po vyčištění zubů elektrickým kartáčkem vyčistěte ještě mezizubní prostory pomocí dentální nitě nebo mezizubních kartáčků. Pro ještě lepší vyčištění prostorů mezi zuby používejte ústní sprchu.

Funkce elektrických kartáčků Funkce elektrických kartáčků

Hlídáním tlaku při čištění ale výčet chytrých funkcí elektrických kartáčků rozhodně nekončí. Samozřejmostí je hlídání délky čištění. Kartáček vás upozorní nejen po 2 minutách čištění, ale také každých 30 sekund, abyste se při čištění přesunuli do dalšího kvadrantu úst. Některé kartáčky automaticky signalizují, že je třeba vyměnit hlavici za novou. Kartáčky mohou také nabízet propojení s mobilní aplikací a sledování správného čištění pomocí pohybových a polohových senzorů.

Kartáčky se mezi sebou liší i nabízenými čistícími režimy. Základní kartáčky mohou mít jeden režim na běžné čištění. U pokročilejších si vyberete mezi několika režimy v různých stupních intenzity.

Jak pečovat o elektrický kartáček Jak pečovat o elektrický kartáček

Stejně jako u běžných kartáčků se štětiny na hlavici elektrického kartáčku časem opotřebovávají. Každé tři měsíce proto hlavici kartáčku vyměňte. Hlavici vyměňte dříve, pokud začíná jevit známky opotřebení. U některých výrobců poznáte, že už je vhodný čas na výměnu hlavice podle toho, že se štětiny kartáčku odbarví. Po nové hlavici sáhněte také vždy po nemoci.

Po použití nezanedbávejte čištění elektrického kartáčku. Hlavici je třeba dobře omýt. Nestačí jen ledabyle opláchnout pod tekoucí vodou. Pro ještě lepší čištění zubního kartáčku můžete hlavici opláchnout ústní vodou. Pokročilou pomůckou na čištění hlavic je UV sterilizátor, ve kterém se po vložení hlavice kartáčku dezinfikuje pomocí UV světla. Sterilizátor je součástí balení například u TrueLife SonicBrush UV sonického kartáčku.

Jak vybrat správnou hlavici elektrického kartáčku Jak vybrat správnou hlavici elektrického kartáčku

Při výběru náhradní hlavice vždy ověřte kompatibilitu s vaším kartáčkem. Řiďte se konkrétním označení typu svého kartáčku.

Náhradní hlavice kartáčků Philips Sonicare jsou kompatibilní se všemi kartáčky pro dospělé od 3. generace. Z důvodu bezpečnosti hlavice pro děti označená jako For Kids není kompatibilní s kartáčky určenými pro dospělé, ale pouze s kartáčkem označeným rovněž jako For Kids.

Příslušenství ke kartáčkům Příslušenství ke kartáčkům

Elektrický kartáček může fungovat na baterie nebo být nabíjecí. Nabíječky jsou nejčastěji indukční, někdy se můžete setkat s designem nabíjecí sklenice jako například u TrueLife SonicBrush GL UV set. Některé kartáčky umožňují nabíjení pomocí USB např. iWhite sonický kartáček s aktivním uhlím, nebo mají šikovná cestovní nabíjecí pouzdra.

Pokud máte velkou rodinu a kartáček tedy bude používat více lidí, jistě oceníte stojan na náhradní hlavice. V takovém případě myslete i na to, aby baterie kartáčku měla dostatečnou výdrž.

Elektrické zubní kartáčkySonické kartáčky na zuby

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.