Kontrola astmatu během Vánoc

KONTROLA ASTMATU BĚHEM VÁNOC

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Prázdninová sezóna je plná spouštěčů průduškového astmatu, jako jsou vánoční stromky, pyl nebo studený vzduch. Pokud cestujete na prázdniny do chladné nebo horké destinace, mohou se tam objevit také neznámé spouštěče, jako jsou pyly, s kterými jste se ještě nestřetli. Na svátcích byste měli být opatrní a při zvládnutí astmatu během prázdnin vám mohou pomoci tyhle zásady.

 • Články o zdraví
 • Dýchání
 • Astma a CHOPN

3 minuty čtení


Myjte si ruce a to často! Myjte si ruce a to často!

Hlavně v tomhle období kdy venku zuří COVID-19 je tahle zásada obzvláště důležitá. Respirační infekce mohou u osob s astmatem způsobit vážné poruchy zdraví plic. Abyste zůstali zdraví, umyjte si často ruce. Pokud mýdlo a voda nejsou snadno dostupné, použijte dezinfekční prostředek na ruce, abyste zabránili nachlazení a chřipce.

Jídelníček

Prázdninová sezóna nabízí mnoho příležitostí k přejídání. Udržování zdravé hmotnosti je však důležité pro prevenci a léčbu astmatu. Podnikněte proto kroky k udržení zdravé váhy a vyváženého jídelníčku během prázdnin. Nadváha vám může způsobit mnoho zdravotních potíží a také může zhoršit příznaky astmatu.

Čtěte také? Jak na zdravý životní styl?

Cvičení

Naplánujte si čas na cvičení. Tahle zásada se týká všeobecného přístupu k astmatu. Cvičení může zlepšit zdraví vašeho srdce a plic, což pomáhá zmírnit příznaky astmatu. V chladném prostředí, je doporučeno nosit obličejovou masku a zůstat v teple. Pokud je pro vás cvičení v chladu spouštěčem astmatu, měli byste se podívat na možnosti vnitřního cvičení, jako je místní tělocvična nebo jiné vnitřní aktivity.

Mějte svůj lék na astma nablízku Mějte svůj lék na astma nablízku

Když během svátku cestujete autem, vlakem nebo letadlem, udržujte svou medikaci v příruční brašně pro rychlý a snadný přístup pro případ, že se vaše cestovní plány zpozdí nebo změna prostředí způsobí příznaky astmatu. Pokud cestujete daleko od domova, nezapomeňte si přinést zvláštní písemný předpis pro případ, že byste lék na astma ztratili nebo zničili. V případě nouze budete také chtít mít po ruce kartu pojištěnce a poskytovatele zdravotní péče.

Akční plán pro astma Akční plán pro astma

Použijte svůj akční plán pro astma. Váš akční plán pro astma je zásadní pro zvládnutí prázdnin, protože vám pomůže sledovat vaše příznaky a přijmout vhodná opatření. V písemném deníku nebo na zařízení byste měli během svátků sledovat své příznaky astmatu, spouštěče a užívání léků. V dialogu se svým lékařem můžete pomocí tohoto akčního plánu upravit své léky v reakci na jakékoli změny vašich příznaků a to ne jen během svátků. Pokud nemáte akční plán pro astma, zeptejte se svého lékaře na jeho vytvoření.

Zvládněte svůj stres

Stres se v našich životech může kdykoliv objevit a to speciálně během svátků. A protože stres může astma mnohem zhoršit, tím že vaše tělo uvolňuje určité chemikálie a napíná svaly ve vašich dýchacích cestách. Proto je důležité se stresem bojovat a v nejlepším případě se mu taky vyhnout.

Taky můžete využít těchto pět způsobů, jak snížit stres:

 • Dopřejte si cvičení. Krátké cvičení trvající alespoň dvacet minut může výrazně snížit hladinu stresu.
 • Pamatujte, že smích a úsměv může výrazně snížit váš stres. Udělejte si čas jít se podívat na divadlo nebo film s kamarádem.
 • Udělejte si čas na meditaci. Krátká doba meditace může pomoci vašemu tělu i mysli účinněji se vypořádat se stresem.
 • Udělejte si chvilku od stresoru. Pokud ve vašem životě existuje osoba nebo projekt, který vám způsobuje stres, měli byste si od toho dát trochu času. I když není moudré stresor úplně vynechat nebo ho ignorovat, což ho ještě zhorší, je důležité si od něj občas udělat přestávku, abyste získali určitou perspektivu.
 • Najděte sociální podporu. Udělejte si čas zavolat kamarádovi a promluvte si o vaší stresující situaci. To vám může pomoci situaci zpracovat a snížit úroveň stresu.

Vakcína proti chřipce

I když u lidí s astmatem není větší pravděpodobnost chřipky, chřipková infekce může být pro ně vážnější, a to i když je jejich astma dobře kontrolováno. Proto je pro astmatiky vhodné uvažovat nad vakcínou proti chřipce. V případě že uvažujete nad očkováním proti chřipce, informujte svého lékaře, který vám podá další informace.

Čtěte také: Očkování proti chřipce, vyplatí se? 

Zdrave-plice_950x280

CZ2011273687/11/2020  

wikihow.com
lung.org
archive.businessday.ng
asthma.org.uk

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  • Interakce
  06. 12. 2019

  Paralen Plus a léky na astma

  Dobrý den, dnes jsem v BENU zakoupila PARALEN PLUS, protože mám slabší virózu s bolestí hlavy, dráždivým kašlem a rýmou. Ale v příbalovém letáku jsem se nyní dočetla, že nemám tento preparát používat, pokud užívám léky na průduškové astma.
  Užívám inhalační kortikoidy SERETIDE DISKUS.
  Paralen Plus jsem ale hned po nákupu užila. Po přečtení příbaláku se další tabletu obávám vzít.
  Mohu nebo nemohu tyto dva preparáty užívat současně?
  Děkuji.


  Dobrý den,

  je pravda, že výrobce uvádí nevhodnost kombinace při současném užívání léků na asthma. Nicméně, inhalátor působí lokálně v dýchacích cestách, problém by vyvstával v případě, kdy byste užívala pro terapii asthma skupinu léčiv perorálně.  Navíc užívání Paralenu Plus by nemělo celkem překročit 3-5 dní, tudíž v tomto krátkém intervalu bych se současného podávání neobával.

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  12. 02. 2020

  Sprej na astma

  Moje dcera trpí občasnými astmatickými záchvaty. Praktický lékař ji doporučil návštěvu alergologa s tím, že si jej musí sama vyhledat. Při návštěvě ordinace jí bylo řečeno, že má plnou kapacitu, i když čekárna byla prázdná. Existuje úlevový sprej na astma, který není na předpis?

  Dobrý den,

  bohužel, volně prodejný sprej/inhalátor, který by uvolňoval a rozšiřoval dýchací cesty v naší republice není registrován. Pokud alergolog, u kterého jste žádali o přijmutí nemá kapacitu, zažádejte pojišťovnu s pomocí a vyhledáním lékaře, který stále nabírá pacienty. 

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  10. 08. 2020

  Působí analergin také na astma?

  Dobrý den
  Analergin je na alergii je i na astma .DĚKUJI

  Dobrý den,

  ano, Analergin je lék, který se používá primárně na alergické projevy či potíže, nicméně jeho využití sahá i do podpůrné léčby astmatu v případě, kdy je astma založeno na alergickém podkladu. Není to však lék první volby, jen doplňková léčba. Základem léčby jsou inhalační prostředky na rozšíření dýchacích cest, toto jsou však léky vázané lékařským předpisem.

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.