Co je střevní chřipka a jak dlouho trvá?

CO JE STŘEVNÍ CHŘIPKA A JAK DLOUHO TRVÁ?

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Střevní chřipka neboli odborně řečeno gastroenteritida je akutní infekční onemocnění postihující žaludek a střeva. Pokud vás střevní chřipka zasáhne, můžete si být jistí, že vás nemine akutní průjem a zvracení a v některých případech se budete potýkat i s horečkou. Jak urychlit zastavit průjem a zklidnit střeva i žaludek? Kromě léčby a doplňování tekutin podpořte léčbu vhodným jídlem a oddechem. 

 • Články o zdraví
 • Zažívání

Když vás zaskočí průjem Když vás zaskočí průjem

Průjmem nazýváme častou a řídkou stolici, kterou mohou doprovázet i křeče v břiše, bolest žaludku, nevolnost a malátnost. Střevní chřipka neboli odborně gastroenteritida vás může zastihnout opravdu kdykoliv. Stačí si nedostatečně očistit zeleninu nebo nemýt si ruce po cestě veřejným dopravním prostředkem a problém je na světě. Střevní chřipky se nejvíce obávají dovolenkáři a snadno se šíří také v kolektivu dětí či dospělých. Mějte proto léky na průjem vždy v zásobě a zapamatujte si zásady stravování při průjmech: vynechte mastná, mléčná a kořeněná jídla.

 

Příznaky střevní chřipky Příznaky střevní chřipky

Za normálních okolností stolice obsahuje 80-100 ml tekutin. Působením bakterií, virů nebo parazitů v těle se zvýší sekrece tekutin v tlustém střevě a to vede k vzniku průjmu. O gastroenteritídě se dá mluvit, pokud máte 3 a více řídkých stolic za 24 hodin.  Prevence před střevní chřipkou  tkví v dodržování základních hygienických návyků. Nezapomínejte na důkladné mytí rukou při návštěvě veřejných toalet, po cestě v dopravních prostředcích městské hromadné dopravy nebo po návratu ze supermarketu. Pokud nemáte možnost si umýt ruce mýdlem a vlažnou tekoucí vodou, mějte pro jistotu vždy při sobě antibakteriální gel v cestovním balení.

Jak poznáte, že jde o střevní chřipku? Sledujte tyto příznaky:

 • průjem
 • křeče v břiše a nadýmání,
 • horečka,
 • nevolnost a zvracení,
 • malátnost či slabost,
 • žízeň,
 • nechutenství,
 • bolest hlavy, kloubů a svalů.

Jak dlouho trvá střevní chřipka Jak dlouho trvá střevní chřipka

Doba trvání střevní chřipky je individuální, zpravidla je to 1-7 dní. Závisí od toho, co průjem způsobuje a také platí, že čím dříve se začnete léčit, tím dříve budete fit. Pokud vás trápí potíže delší dobu než týden, vyhledejte lékaře, který provede potřebná vyšetření.

Důležitá opatření při průjmu Důležitá opatření při průjmu

Při léčbě střevní chřipky je důležité zajistit především dostatek tekutin. Běžně naše tělo potřebuje 2-3 litry vody denně. Pokud vás postihne střevní chřipka, je potřeba příjem tekutin navýšit nejlépe na 3-4 litry.

Z těla se vyplavují i důležité minerály, které je vhodné doplňovat rehydratačním roztokem. Dostanete ho ve formě ORS tekutiny nebo prášku na přípravu roztoku. Vodu na přípravu rehydratačního roztoku použijte nejlépe kojeneckou nebo převařenou a připravený roztok pijte pomalu, po lžičkách každých 5-10 minut.  Při léčbě pomůže i léčivá čajová směs při průjmech.

Svému tělu dopřejte čas na regeneraci a co nejvíce odpočívejte. Berte ohled na své okolí a raději zůstaňte doma, aby se střevní chřipka nešířila dále. 

Výživová doporučení při průjmu  Výživová doporučení při průjmu 

V první den akutního průjmu se doporučuje tzv. hladová pauza. Vynechte jídlo, ale dbejte na dostatečný pitný režim. Také na druhý den buďte při výběru jídla opatrní. Když už jsou příznaky mírnější, začněte postupně připravovat žaludek a střeva na tuhou stravu. Vhodné jsou:

 • suchary, 
 • dušená mrkev, 
 • banán, 
 • nebo bíle suché pečivo. 

V dalším kroku přidáváme jídla bez tuku. Vybírejte tedy maso kuřecí, krůtí nebo králičí. Klidně zařaďte i libovou šunku, brambory, rýži nebo těstoviny. I když máte možná velký hlad, jezte pomalu a po malých soustech. Naopak nevhodné jsou: 

 • mléko, 
 • smetana a mléčné výrobky, které obsahují laktózu, 
 • jídla těžká, mastná, smažená a kořeněná. 

Tato jídla zatěžují a dráždí zažívací trakt, proto se jim prozatím vyhýbejte.

Léčba střevní chřipky Léčba střevní chřipky

 • Na zastavení průjmu doporučují lékaři použít léčivo loperamid, které zastavuje nadměrný pohyb střev a normalizuje tonus svěrače. Nevhodný je ale v případech, že se vyskytuje v stolici krev nebo hlen, při teplotě, výrazných bolestech břicha, během těhotenství a kojení.
 • Méně známá je účinná látka racekadotril. Sníží objem vody ve stolici a tím brání vzniku dehydratace. 
 • Ze střevních absorbens je nejlepší užít lék s účinnou látkou diosmectin. Vyváže toxiny, viry a bakterie. Podává se 1,5 hodiny od jiné medikace. 
 • V nejhorších případech, když nemáte jiné léky po ruce použijte jako první pomoc i aktivní uhlí. V porovnání s diosmectinem má ale nevýhodu, protože barví stolici a nelze tak pozorovat a kontrolovat zabarvení. 
 • Užití střevních dezinficiens s látkou kloroxin postupně ustupuje do pozadí. Užití je opodstatněné v případě, že jste si jistí bakteriálním původcem průjmu. I když má toto léčivo široké antibakteriální, antiprotozoální a antimykotické působení, není účinný na nejběžnější bakteriální agens vyvolávající průjmy. U virových je střevní desinficiens rovněž neúčinné. 
 • Jako doplňkovou léčbu se doporučuje podat lék s kvasinkou saccharomyces boulardii. Kvasinka se při teplotě těla rychle rozmnoží. Je větší než bakterie, proto pokryje povrch střeva a tím chrání sliznici před vlivem bakteriálních patogenů. Je výborným probiotikem při cestě do exotických zemí jako prevence před cestovatelskou střevní chřipkou.

Při běžných potížích není potřeba vyhledat lékařskou pomoc a překonáte i doma. Důležité je především dbát na dostatek tekutin, dietní režim a hygienické návyky. V takovém případě zvládnete střevní chřipku i pomocí samoléčby. V případě, že potíže přetrvávají více než 3 dny a jsou spojené s horečkou po celou dobu, vyhledejte raději lékařskou pomoc. K lékaři neváhejte jít i v případě, že stolice obsahuje krev nebo hlen, anebo se léčíte na jiné chronické onemocnění.
 

Vše na průjem Vybrat probiotika

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  06. 05. 2020

  Jak léčit průjem?

  Dobri den prave jsem si od vas objednala enterol ale chte jsem se zeptat co mam delat do te doby vzala jsem si 3 endiarony 2 cerny uhli ani nic nezabralo porad te co si mam jeste vzit dekuji

  Dobrý den,

  tento počet tablet při akutnějším zažívacím problému na vyléčení nestačí. Endiaron se užívá třikrát denně 1 tableta při infekčních průjmech (teplota, pocit na zvracení i zvracení). Endiaron upraví bakteriální rovnováhu a k tomu se často doporučuje i černé uhlí, které čistí a zahušťuje střevní obsah. Nemocný nechodí tak často na toaletu. Doporučuje se obvykle třikrát denně 2 tablety s odstupem od ostatních léků. Obojí do zlepšení, což může být 2-3 dny. Enterol určitě urychlí úpravu zažívání. Samozřejmě to chce dietu a pomůže i mátový čaj, který má spasmolytický účinek na střeva a uvolní případné křeče.

  S přáním brzkého zlepšení
  PharmDr. Martina Hnilová,
  vedoucí lékárník, Zlín.

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  06. 05. 2020

  Co na průjem?

  Dobrý den už 2den mě trápí šílené křeče v břiše a pak následuje průjem . Mám novorozence kterého kojim chtěla bych se zeptat je možné užívat nějaký lék jako například Hylak kapky nebo černé uhlí?
  Děkuji

  Dobrý den,

  Hylak Forte i černé uhlí je dobrá volba. Jen u uhlí je třeba užívat s 2 hodinovým odstupem od ostatních léků a vitamínů. Nasaďte dietu a dostatek tekutin.

  Mgr. Naďa Spratková
  vedoucí lékárník Benu lékárna Frýdek Místek

   

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek Místek, OC Frýda zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  26. 09. 2020

  Stresový průjem, jak se dá léčit?

  Dobrý den, cca 3 týdny mě trápí průjem, nejspíš stresový. Musím užívat skoro každý den aktivní uhlí, nebo Imodium, jinak bych nemohla vyjít z bytu. Může mi dlouhodobé užívání těchto léků uškodit ? Jinak žádné jiné léky neužívám. Děkuji.

  Dobrý den,

  přípravek Imodium ovlivňuje tvorbu stolice tím, že zpomaluje pohyb střeva a tím prodlužuje pasáž - tedy průchod střevního obsahu. Také se stáhne svěrač a tím se zabrání úniku stolice a nutkání na stolici.

  Je indikován jak u akutního neinfekčního průjmu, tak i u chronického.
  Lze užívat i dlouhodobě ale vždy v souladu s doporučením lékaře.
  Udržovací dávky bývá 1-6 tobolek (2 mg - 12 mg) denně.

  Co se týče živočišného uhlí , respektive rostlinného,  je to povrchově aktivní látka, která se v trávicím ústrojí nevstřebává a váže na sebe střevní plyny, hnilobné produkty, bakterie,  a různé toxické produkty metabolismu, léčiva a jiné chemické sloučeniny, které tímto inaktivuje. Kromě průjmu se může používat při léčbě zánětu zažívacího traktu, nadýmání, nadměrného střevního kvašení, vředů v trávicím traktu atd.
  Tento lék je  bezpečný, ale je třeba vždy dodržet doporučené dávkování .
  Při užívání je třeba ostatní léky dávat s odstupem, minimálně 2 hodin.

  Při dlouhodobém průjmu je třeba ale řešit jeho příčinu, aby se vyloučila jiná příčina než stres.
  Proto se obvykle doporučuje po 3-4 dnech průjmu navštívit lékaře.

  S pozdravem
  Mgr. Jana Učíková
  Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

   

   

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  23. 10. 2020

  Lze užívat Imodium dlouhodobě?

  Dobrý den. Může mi ublížit každodenní preventivní užívání Imodia ? Mám průjem z nervozity, stresu, či úzkost. Denně beru max.4 tabletky. Žádné jiné léky neberu. Děkuji.

  Dobrý den,

  pokud máte zažívací potíže spojené s nervozitou či stresem, pravidelným užíváním Imodia ničemu neuškodíte, někdy bývá i doporučováno. Dodržuje maximální denní dávku 8 tablet/tobolek, jednotlivá dávka by neměla překročit 2 tobolky naráz. V případě, že by se však jednalo, či by Vás postihl průjem z jídla či bakteriálního/virového původu, Imodium neužívejte, aby nedocházelo ke kumulaci toxinů ve střevě.

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Zažívání
  09. 07. 2021

  Léky pro dítě na průjem

  Dobrý den, chci se zeptat co můžu koupit 2,5 letému dítěti na průjem? Děkuji za odpověď.

  Dobrý den.

  u dětí od 2 let bych doporučila volně prodejný lék Hylak forte kapky. Přípravek se užívá před jídlem nebo během jídla s velkým množstvím tekutiny (ne mléka), děti s dětskými čaji nebo jablečným džusem. Přípravek Hylak forte nemíchejte s mlékem a mléčnými produkty, protože může dojít k jejich vysrážení. U dětí je zvlášť důležitá rehydratace. Z rehydratačních roztoků mohu doporučit např. Enhydrol. Po třech dnech bez zlepšení nebo při zhoršení navštivte lékaře.

  S pozdravem,

  PharmDr. Veronika Orendášová,
  vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín

  šipka PharmDr. Veronika Orendášová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Libor D. 09. 7. 2020 5

  Do dnes si pamatuji, jak jsem jako malý musel jíst při průjmech mrkvovou polévku s rýží. Úplně se mi to vzpomínka při čtení článku vybavila. Brr. Do dnes nemůžu dušenou mrkev ani cítit:-)