špatný spánek

    • Dotaz pro lékárníka
    • Spánek a stres
    02. 01. 2021

    Dobrý den,delší dobu nemohu spát,meduňka,chmel nezabírá,nemohu celou noc usnout,již si nevím rady,kávu nepiji děkuji za odpově

    Dobrý den,

    z volně dostupných přípravků bych doporučila pravidelně 3x denně cucat 2 pastilky Sedatif. Užívat i přes den, není třeba se obávat toho, že budete přes den unavená. A k tomu ve večerních hodinách užít Neospan 2 tobolky. Užívejte dlouhodoběji a pravidelně 2-3 měsíce. Pokud se stav nezlepší, vyhledejte pomoc lékaře.
    Připojím i odkaz na spánkovou hygienu, jejíž doporučení si prostudujte. https://www.ikem.cz/cs/nespavost-spankova-hygiena/a-1997/

    Sedatif
    Neospan

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková
    lékárník BENU, Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

Zeptejte se přímo našeho lékárníka Zpět do poradny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    16. 06. 2020

    Co na zmírnění únavy jak fyzické, tak psychické, a to obzvlášť včetně nespavosti

    Dobrý den. Prosím o doporučení volně prodejného léku, potažmo doplňku.
    Týká se únavy jak fyzické, tak psychické, a to obzvlášť včetně nespavosti. Na internetu přípravků mraky. Jistě ze zkušeností z prodeje to máte, lidově- vychytané. Děkuji. Hezký den s pozdravem

    Dobrý den,

    to je poněkud široký dotaz. Pokud se cítíte psychicky i fyzicky unavený a často nespíte, tak jde pravděpodobně o vliv stresu. Buď každodenního nebo následkem nějaké těžké životní situace. Odolnost vůči stresu je velmi individuální a hlavně nelze říci, do kdy jsme bez následků proti němu odolní. Proto by se člověk měl zaměřit na změnu a hledat příčinu svého zdravotního stavu. 

    Nejdůležitější je odpočinek, nejen spánek, ale i aktivní varianta odpočinku. Zaměřte se na to, co Vám dělá radost a dobíjí Vám "baterky". Věnujte více času i stravě a volte lehčí a obsahově bohaté suroviny na přípravu jídel.  

    Z přípravků z lékárny bych doporučila  hlavně bylinné přípravky a minerály. Při jakékoliv zátěži chybí organismu hořčík a pomáhají mu vitamin C a vitamíny skupiny B. Dají se užívat jednotlivě nebo v kombinaci s dalšími látkami. Z vitamínových a minerálních přípravků bych vybrala například Pharmaton nebo Supradyn Q10 Energy.

    Pharmaton Geriavit obsahuje  extrakt z jednoho z nejsilnějších adaptogenů a to z ženšenu pravého (Panax ginseng). Ženšen pomáhá při stresu, posiluje imunitu, dodává energii a zvyšuje psychickou i fyzickou kondici. Bere se jedna tableta denně se snídaní a lepší výsledky pocítíte po tříměsíční kůře.

    Supradyn COQ10 Energy obsahuje odlišnou látku. Jde o koenzym Q10, látku kterou potřebuje pro tvorbu energie každá buňka v našem těle a kterou si s věkem přestáváme sami tvořit. Připravek stačí brát jednou denně, raději ráno, a existuje i v šumivých  tabletách. Podobný účinek jako ženšen má i rostlina Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea), která zlepšuje celkově psychický i fyzický stav organismu. Tablety se berou jednou až dvakrát denně. Jen opatrnost při  současném užívání léků..

    S přáním pěkného dne
    PharmDr. Martina Hnilová,
    vedoucí lékárník, Zlín.


    Glenmark Magnesium B-komplex 60tbl
    Pharmaton Geriavit Vitality
    Supradyn COQ10 Energy 60tbl
    Rhodila BIO Essense 60cps

    šipka PharmDr. Martina Hnilová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Spánek a stres
    05. 11. 2019

    Spánek

    Dobrý den mám problém se spaním respektive cca 14 dní nemůžu v noci usnout ani kdybych se na hlavu stavěla, celou noc nespím a potom usínám v práci. Co s tím prosím? Děkuji

    Dobrý den,
    než začnete používat jakékoliv doplňky stravy nebo léky určitě si nezapomeňte projít spánkové desatero. Zamyslete se i nad jídlem a pitím, které si dáváte před spaním. Nevhodný je určitě kofein, zelený či černý čaj ale i čokoláda a podobně. Také promyslete jestli se něco nezměnilo v práci či doma. Obvykle se potíže z denní doby potom promítají do spánku. Někdy pokud vyřešíte denní problémy, zlepší se i spánek. Volně dostupné jsou potom pomocné bylinkové přípravky. Jedním z nich může být například rostlinný lék Persen forte. Odkaz na něj včetně příbalové informace a na spánkové desatero uvádím níže.
    CO DĚLAT PŘI NESPAVOSTI
    PERSEN FORTE tvrdé tobolky 40

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    lékárník BENU Beroun

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Spánek a stres
    21. 03. 2022

    Co na přerušovaný spánek

    Co mi prosím můžete doporučit na usínání a nepřerušovaný spánek. Je mi 75 let.
    S pozdravem

    Dobrý den, 

    pro lepší usínání zle doporučit bylinné čaje nebo taablety na bázi meduňky, chmele, kozlíku - třeba MeduňkaJAMIESON Valeriana 400mg-Kozlík lékařský, nebo NEOSPAN forte. Užívají se 30-60minut před usnínáním. 

    Dalsí možností je Melatonin Forte - přirozený spánkový hormon. Začíná se užíváním 1/2 tablety před spaním, případně je možné zvýšit na 1 tabletu. 

    V případě, že by tyto možnosti nepomohly, poraďte se s lékařem - silnější léky jsou vázány na lékařský předpis, nebo Vám lékař doporučí vyšetření ve spánkové laboratoři. K lepšímu spánku napomáhají i režimové opatření - jako přiměřená teplota vzduchu, chodit spát přibližně ve stejnou denní dobu, psychická pohoda, a pod. 

     

    S pozdravem a přáním hezkého dne

    PharmDr. Zuzana Kuncová
    lékárnik, OC Albert, Brno
     

    šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert, Vídeňská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Spánek a stres
    24. 01. 2023

    Krátký spánek

    Chodím pravidelně spát. Přesto můj spánek není déletrvající, i když občas použiji Mylan (prášek na spaní). Pomůže použít třeba Neospan (melatonin)?

    Dobrý den,

    doporučuji Vám přípravek s obsahem melatoninu 5mg s užíváním 1 půlka tablety 30 minut nebo hodinu před spaním. Přispívá ke zkrácení doby nutné pro usnutí a zároveň pomáhá prohlubovat spánek. Taky je dobré zjistit a pokud možno odstranit příčinu nekvalitního spánku jako třeba stres nebo bolest. Příčinou můžou být i osobní problémy, nedostatek fyzické aktivity či špatné prostředí pro spánek. 

    Ke kvalitnímu spánku přispívá dodržování spánkové hygieny:

    • Choďte spát a vstávejte pravidelně ve stejný čas.
    • 6 hodin před spaním nepijte kávu, čaj a jiné nápoje obsahující kofein
    • Nekuřte a nepijte minimálně dvě hodiny před spaním.
    • Večer nepojídejte těžké pokrmy - zvolte raději něco lehčího.
    • Pravidelně se pohybujte a cvičte - tělesná námaha je vhodná pro lepší spánek.
    • Zajistěte, aby pokoj, kde spíte byl tichý a tmavý.
    • Spěte v dobře vyvětrané místnosti a na kvalitní posteli. Důležitý je také správný výběr matrace a kvalitní lůžkoviny.
    • Příjemná relaxační koupel a mléko s medem vám dopomohou k lepšímu spaní.

    Pro další informace doporučuji článek na našich stránkách. https://www.benu.cz/jak-na-nespavost-priciny

    S pozdravem
    PharmDr. Daniela Širajová
    Lékárník BENU Chrášťany

     

    šipka Daniela Širajová

    Na dotaz odpověděl Daniela Širajová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bylinky
    • Dotaz do lékárny
    • Dotaz na produkt
    • Spánek a stres
    09. 09. 2024

    Nespavost, co doporučíte?

    Dobrý den,
    manžel má problémy se spánkem. Téměř celou noc nespí. Užíval léky předepsané lékařem. Po nich spal, ale nebyl schopný vstát do práce a byl pořád unavený. Napadlo mě zkusit něco přírodního. Co byste, prosím doporučili?
    Děkuji

    Dobrý den,

    doporučila bych nejprve vyzkoušet doplňky stravy jedná se o převážně bylinkové preparáty či přípravky s obsahem melatoninu. Jedná se o přirozeně se vyskytující hormon, který se vyplavuje na základě denní doby. V případě, že by se Vám zdálo, že jsou tyto přípravky slabé je možnost šáhnout po volně prodejných lécích, které také obsahují bylinky, ale mají schválené indikace i klinické studie na účinnost přípravku. Určitě bych doplnila doplnit i hořčík, který připívá ke snížení míry únavy, vyčerpání a normální psychické činnosti. 

    Posílám zajímavé články k přečtení Co dělat, když nemůžu spát? či Úzkostná nespavost.

    S pozdravem
    PharmDr. Eva Ťupová
    vedoucí lékárník BENU, Ostrava Poruba

    šipka Eva Ťupová

    Na dotaz odpověděl Eva Ťupová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy