Shánění léků na dovolené: Jak vyzvednout recept v zahraničí?

SHÁNĚNÍ LÉKŮ NA DOVOLENÉ: JAK VYZVEDNOUT RECEPT V ZAHRANIČÍ?

Ivana Stašová

Ivana Stašová

Sbalit doklady, oblečení, něco na hlavu, boty, kosmetickou taštičku, nabíječku, pořádně vybavenou lékárničku, vodu na cestu… Z nekonečného seznamu věcí na dovolenou může člověka doslova zachvátit cestovní horečka. Nicméně ani precizní přípravy nedokážou zaručit dovolenou bez komplikací, a tak se může stát, že budete muset v zahraničí s receptem shánět po lékárnách léky. Jak se dostat k lékům na předpis v zahraničí, máte v zahraničí nárok na úhradu léků od své zdravotní pojišťovny a jak pochodíte se zahraničním receptem v českých lékárnách? Odpovědi přináší náš další článek.

  • Články o zdraví
  • Články o cestování
  • Články o eReceptu a ePoukazu

5 minut čtení


Vyzvednutí českého receptu v zahraničí Vyzvednutí českého receptu v zahraničí

Co země, to jiný systém poskytování zdravotní péče. Na exotické dovolené je člověk do jisté míry odkázaný na místní zdravotnictví a své cestovní pojištění. V rámci zemí Evropské unie ale funguje vzájemné uznávání listinných receptů a v posledních letech se stále rozšiřuje i systém přeshraničního výdeje elektronických receptů. Díky tomu v některých zemích EU můžete dostat svoje léky na předpis, který vám poslal váš lékař do zahraničí elektronicky třeba formou SMS.

Kde a jak lze vyzvednout eRecept v zahraničí?

Aby bylo možné v cizí zemi vyzvednout eRecept, musí být tento stát zapojen do systému přeshraniční výměny elektronických receptů. Česká republika se k vydávání eReceptů zapojila v polovině roku 2023, kdy začalo být možné vyzvednout český eRecept v Polsku a brzy nato i v oblíbené prázdninové destinaci Čechů – Chorvatsku. Elektronický recept z Česka je dnes už možné vyzvednout i ve Španělsku, Estonsku nebo Lotyšsku a seznam těchto zemí se stále rozšiřuje. Aktuální seznam zemí uznávajících české eRecepty najdete na webové stránce spravované Státním ústavem pro kontrolu léčiv: Seznam zemí, kde lze vyzvednout léky na eRecept pro ČR

Jak probíhá výdej na eRecept v zahraničí?

Můžete se dostat do situace, kdy si třeba na dovolenou zapomenete vzít léky, které musíte pravidelně užívat. Váš lékař vám může na dálku poslat elektronický recept s těmito léky. Vy se proto chystáte vydat s tímto receptem do zahraniční lékárny. Jak postupovat?

  • Nejprve si ve výše uvedeném seznamu zemí ověřte, že ve vaší destinaci lékárny přijímají české eRecepty.
  • S sebou si do lékárny vezměte identifikátor eReceptu (tj. 12místný kód receptu) a doklad totožnosti – občanský průkaz nebo cestovní pas. Kopii eReceptu si ideálně pořiďte i pro sebe a uschovejte.
  • Po předložení eReceptu a osobního dokladu vám lékárník může vydat vaše léky.
  • Připravte se, že zaplatíte plnou cenu svého léku (tj. cenu bez úhrady zdravotní pojišťovny). Dobře si uschovejte doklad o zaplacení, nárok na úhradu můžete uplatnit po návratu do ČR ve své zdravotní pojišťovně.

V zahraničí můžete dostat na eRecept veškeré hromadně vyráběné léky. S těmito předepsanými přípravky ale v zahraničí nepochodíte:

  • individuálně připravované léky (tj. léky míchané přímo v lékárně),
  • léky obsahující návykové látky,
  • vícesložkové léčivé přípravky (tj. když předepsaný lék není v hotové formě).
Systém přeshraniční výměny eReceptů v rámci EU

Uznávání elektronických receptů z jiných členských států EU se rozvíjí od roku 2019. V současnosti se zde zapojuje 12 členských zemí EU. Do konce března 2024 už přeshraničním systémem prošlo víc než 160 tisíc eReceptů. Nejvíce si jich mezi sebou vyměňují Finsko s Estonskem. Lékárny v České republice přijaly necelých 6 tisíc zahraničních eReceptů. Díky postupnému uznávání českých receptů v zahraničí spuštěnému od poloviny roku 2023, bylo v zahraničí do konce prvního kvartálu roku 2024 vydáno necelých 200 receptů z ČR, nejvíce receptů bylo přijato v Polsku, které naše eRecepty začalo uznávat jako první.

Vyzvednutí léků na papírový recept vystavený v České republice

S listinným receptem na léky se můžete vydat do lékárny ve kterékoliv z členských zemí EU. Ale aby vám v zahraničí lékárník léky na recept vydal, musí předpis splňovat všechny podmínky platnosti receptu, které platí v této zemi. V různých zemích mají recepty například různě dlouhou platnost. Zatímco u nás má standardní lékařský předpis platí 14 dní, hned u našich sousedů na Slovensku je platnost receptu jen 7 dní. Přijdete-li tedy do slovenské lékárny s receptem předepsaným před 8 dny, bude zde již neplatný, přestože v ČR byste na něj léky stále bez problémů dostali.

Listinný recept nemá žádný předepsaný formát, aby byl platný v EU, měl by obsahovat minimálně tyto informace:

  • Jméno a příjmení pacienta a jeho datum narození,
  • datum vystavení receptu,
  • údaje o lékaři vystavujícím recept jako jméno a příjmení, kvalifikace, kontaktní adresa lékařova pracoviště včetně uvedení státu, přímý kontakt (například telefonní číslo), podpis lékaře,
  • předepsaný přípravek s uvedením názvu, lékové formy, množství předepsaného léčiva včetně síly a dávkování.

I v případě vyzvednutí papírového receptu v zahraniční lékárně zaplatíte za lék plnou cenu. Pokud jde o léčivý přípravek, který by vám v Česku částečně nebo plně uhradila zdravotní pojišťovna, nezapomeňte si před odevzdáním receptu v lékárně udělat jeho kopii a dobře si uschovat doklad o zaplacení. Obojí se vám bude hodit, pokud se rozhodnete ve své zdravotní pojišťovně zpětně požádat o získání úhrady. O nároku na úhradu léků vyzvednutých v zahraničí se dozvíte více v následujícím odstavci.

Proplácení léků vyzvednutých v zahraničí

Při vyzvedávání receptu v zahraničí zatím není možné uplatnit úhradu léků zdravotní pojišťovnou. Cenu léku proto vždy na místě zaplatíte v plné výši. Je-li ale lék v Česku hrazený, můžete o proplacení této úhrady zpětně požádat svou zdravotní pojišťovnu.

K žádosti o zaplacení úhrady léku vyzvednutého v zahraničí budete muset doložit kopii receptu a také doklad o zaplacení léku. Nárok máte na proplacení úhrady až do částky, která je běžně hrazena na tento lék v českých lékárnách. Při žádosti o zpětné uhrazení léků je nutné počítat s tím, že úhrada automaticky neznamená, že vám bude proplacena celá zaplacená částka. Ceny léků se mezi státy EU totiž mohou značně lišit.

Zpracování žádosti na úhradu léků vyzvednutých v zahraničí trvá zpravidla 30 dnů, ve složitých případech může být tato lhůta dvojnásobná.

Úskalí vyzvedávání léků v zahraničí

  • Nedostupnost léčivého přípravku – některé léky nemusí být v jiných státech EU běžně dostupné.
  • Příbalová informace léku vyzvednutého v zahraničí není v českém jazyce. Pacientovi při užívání léku proto mohou chybět některé zásadní informace o jeho léčivém přípravku. Rovněž jazyková bariéra může nákup léku v zahraničí a jeho dispenzaci komplikovat.
  • Názvy léků v zahraničí se mohou lišit od těch distribuovaných u nás. Plánujete-li si vyzvedávat léčivý přípravek v zahraničí, je vhodné mít lék předepsaný pomocí účinné látky v přípravu, nikoliv konkrétní značkou.
  • Výdej léčivého přípravku je v dané zemi omezen. Seznamy návykových látek, které není možné vydávat na elektronické recepty ze zahraničí, se mohou mezi státy lišit. Pokud je v jiném státě výdej vašeho léku omezen, lékárník vám jej odmítne vydat.
  • Při vyzvedávání léku v lékárně v zahraničí zaplatíte plnou cenu svého léku. Pokud je lék v Česku hrazen, je možné si s kopií receptu a dokladem o zaplacení o zpětné proplacení úhrady léku zažádat ve své zdravotní pojišťovně.
  • Pokud vydávající lékárník nemá, jak ověřit pravost papírového receptu nebo mu předpis přijde z jakéhokoliv důvodu podezřelý, má právo vám výdej na recept odmítnout.

750x750_zahranici

Jak vyzvednout zahraniční recept v ČR Jak vyzvednout zahraniční recept v ČR

Přicestovali jste do Česka s receptem? V našich lékárnách můžete dostat své léky na základě papírových receptů vystavených v členských státech EU. Česko se také zapojuje do přeshraniční výměny elektronických receptů, proto je u nás možné vyzvedávat i eRecepty vystavené v Polsku, Estonsku, Lotyšsku, Španělsku nebo Portugalsku a tento seznam zemí se má v budoucnu dále rozšiřovat viz již jednou výše uvedený odkaz na Seznam zemí, kde lze vyzvednout léky na eRecept pro ČR.

Recepty z Ukrajiny

V ČR je možné vyzvedávat léky na recepty vystavené v zemích EU. Recepty vystavené na Ukrajině, která není členskou zemí, proto nemohou české lékárny přijímat – ukrajinský recept je u nás neplatný.

Ukrajinští občané, kteří pobývají v Česku kvůli ruské invazi, mají kontaktovat odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR, kde mohou podat žádost na udělení víza za účelem okamžitého strpění. Po získání víza se ukrajinští občané mohou přihlásit k některé z veřejných zdravotních pojišťoven a stát se účastníky systému zdravotního pojištění, následně jim může být předepsán lék v ČR.

Přijdete-li se zahraničním receptem vystaveným v EU k nám do lékárny, musí být recept platný podle našich zákonů. To znamená, že obsahuje tyto náležitosti:

  • Identifikační údaje pacienta,
  • identifikační údaje předepisujícího lékaře a jeho pracoviště, podpis lékaře,
  • předepsaný léčivý přípravek,
  • datum vystavení receptu, na jehož základě je platnost receptu 14 dní (počítáno od prvního dne po vystavení receptu), výjimku představují recepty vystavené pohotovostní službou, které platí jen do konce následujícího kalendářního dne po vystavení, pokud jde o elektronický opakovací recept, je jeho běžná platnost 6 měsíců.

Pro výdej elektronického receptu ze zahraniční lékárník na základě identifikátoru receptu stáhne elektronický předpis pomocí systému přeshraničního výdeje eReceptů. Je-li recept dle českých norem platný, lékárník na něj vydá předepsaný lék a následně vloží záznam o výdeji receptu zpět do systému přeshraniční výměny eReceptů.


ZDROJE

  • Češi si od června 2023 mohou své léky vyzvednout v Polsku na e-recept. Online. Velvyslanectví České republiky ve Varšavě. 2023. Dostupné z: https://mzv.gov.cz/warsaw/cz/konzularni_informace/
    aktuality/
    cesi_si_od_cervna_2023_mohou_sve_leky.html. [cit. 2024-07-11].
  • MAJZNEROVÁ, Kateřina a KOŠKA, Miroslav. ZÁSADY SPRÁVNÉ PRESKRIPCE. Online. Česká lékárnická komora. 2022. Dostupné z: https://lekarnici.cz/wp-content/uploads/2023/05/Pravidla-
    preskripce-lekari-A3-2022_nahled-3.pdf. [cit. 2024-07-11].
  • MyHealth@EU Monitoring Framework. Online. Dostupné z: https://experience.arcgis.com/
    experience/77f459be23e545b48f46a79cfaf19423/
    page/1_3/. [cit. 2024-07-11].
  • Proplacení léků vyzvednutých na eRecept na zahraniční dovolené. Online. VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA ČESKÉ REPUBLIKY. Dostupné z: https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/proplaceni-leku-
    vyzvednutych-na-erecept-na-zahranicni-dovolene. [cit. 2024-07-11].
  • Předložení lékařského předpisu v jiné zemi EU. Online. Your Europe. Dostupné z: https://europa.eu/youreurope/citizens/
    health/prescription-medicine-abroad/prescriptions/index_cs.htm. [cit. 2024-07-11].
  • Přeshraniční výměna. Online. ERECEPT. Dostupné z: https://www.epreskripce.cz/faq/preshranicni-vymena. [cit. 2024-07-11].

Vše do cestovní lékárničky Opalovací přípravky

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

Viacell L310 lékárnička První pomoc na cesty

  • Zdravotnický prostředek
  • První pomoc

Skladem na e‑shopu

439 Kč

ZYRTEC 10MG potahované tablety 20

  • Volně prodejný lék
  • Alergie

Skladem na e‑shopu

209 Kč

ENTEROL 250MG tvrdé tobolky 50

Skladem na e‑shopu

719 Kč

BIODERMA Photoderm Opalovací mlha bez roztírání SPF 50+ 150 ml

  • Dermokosmetika
  • Sezóna
  • Sleva 300Kč nad 890Kč

Skladem na e‑shopu

599 Kč

LIVSANE Dětské náplasti 20ks

  • Zdravotnický prostředek
  • Vše pro dítě
  • Akce 3+1

Skladem na e‑shopu

49 Kč

Enterosgel Kids 0+ 90g

  • Zdravotnický prostředek

Skladem na e‑shopu

329 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    04. 08. 2021

    Co je účinné na cestovní průjem

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v červnu jedu na dovolenou do Itálie a zajímalo by mě co je účinné na cestovní průjem.

    Dobrý den,

    v lékárničce byste mohla mít čtyři přípravky podle typu průjmu. Základním přípravkem na průjem na černé uhlí (Carbosorb  ) který pomůže při dietní chybě nebo méně závažné infekci. Na infekční průjem s akutnějším průběhem a teplotou se používá Endiaron. Při virových infekcích pomůže Enterol. Při velmi vodnatém průjmu bez teplot nebo stresovém cestovatelském průjmu můžete použít přípravky s loperamidem - Imodium. Při zažívacím dyskomfortu spojeném s průjmem pomůžou probiotika.

    Pěknou dovolenou přeje
    PharmDr.Martina Hnilová,
    vedoucí lékárník Zlín.

    šipka PharmDr. Martina Hnilová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    27. 07. 2019

    Laktobacily při cestování

    Dobrý den, prosím o radu: Které laktobacily byste mi (65 let) doporučili jako prevenci před cestou do Argentiny? Ze složení nedokážu odhadnout a nabídka je veliká. Děkuji

    Dobrý den,
    Swiss laktobacily, které jste vybrala jsou vhodnou volbou zejména budete-li je užívat delší dobu před cestou. Pokud je interval před cestou kratší, například pouze několik dní, zvážil bych ještě probiotika Walmark Biopron Forte. Ta obsahují i kvasinku Saccharomyces Boulardi, která je schopná osídlit zažívací trakt v kratším intervalu. Je vhodné laktobacily užívat i po dobu cestování. Jinak Argentina je vyspělá země evropského typu, takže při dodržení základních principů hygieny by neměl nastat závažnější problém. 
    Swiss NatureVia LAKTOBACILY 3 cps.30
    Walmark Biopron Forte tob.30

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    lékárník BENU Beroun

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Žíly a cévy
    19. 08. 2022

    převážení injekcí na ředění krve v letadle

    Dobrý den,

    jedu do Kanady, mám s sebou injekce na žíly (10 kusů), cesta bude trvat cca 35-40hodin. Jak injekce nejlépe převést? Neznehodnotí se jejich obsah převozem v kufru?
    Napadlo mně, že bych je dala do chladící tašky.
    Děkuji za odbornou radu!

    Dobrý den,

    tyto injekce je nutné uchovávat při teplotě do 25 °C a chránit je před mrazem. Z toho důvodu nelze injekce převážet v kufru, protože v prostoru pro odbavená zavazadla může být nízká teplota. Je vhodné mít injekce v příručním zavazadle. Budete je muset ukazovat při letištní kontrole. Při ní budete potřebovat písemné potvrzení, že jsou injekce určené pro Vás a že je potřebujete, které si vyžádejte od lékaře. Potvrzení by mělo být také v angličtině.

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská 72 Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    • Kůže
    • Vitamíny a minerály
    04. 05. 2023

    Jak svou pokožku připravit na dovolenou?

    Dobrý den,
    prosím, jaký vitamin je vhodné užívat před odjezdem na dovolenou k moři? Mám dost citlivou pokožku, která reaguje na sluníčko dost přecitlivěle a hned se spálí. Také prosím, zda byste mi doporučili krém na opalování a po opalovaní? Děkuji Vám za radu a přeji krásné dny.

    Dobrý den, 

    obecně se doporučuje minimálně dva týdny před odjezdem na dovolenou se zaměřit na zlepšení kvality pokožky. Používejte tedy pravidelně tělový peeling, aby se odstranily odumřelé buňky. Následně aplikujte vysoce hydratační tělové mléko. Každý den pak pokožku ošetřete speciálním přípravným sprejem pro nastartování procesu opálení od značky Institut Esthederm (ESTHEDERM Bronz Impulse Spray 150 ml), aby se při kontaktu s prvními intenzivními slunečními paprsky kůže nespálila či jinak přehnaně nereagovala. Také opálení stimuluje a zároveň prodlužuje.

    Co se týká vitaminů, tak je vhodné samostatné užívání doplňků stravy s Beta-karotenem nebo jeho kombinaci s vitaminem H (biotinem), E a dále s minerály selenem a zinkem.

    Krém na opalování bych zvolila buď EUCERIN SUN Ochranný krémový gel na opalování proti sluneční alergii Sun Allergy SPF 50+ 150 ml nebo ESTHDERM Adaptasun Sensitive Protective Body Milk Strong Sun 200 ml a po opalovaní EUCERIN SUN Regenerační gelový krém po opalování Sensitive Relief 200 ml nebo ESTHEDERM Tan Enhancing Lotion 200 ml. Vše je určeno na velmi citlivou pokožku se sklonem k alergii, časnému spálení apod.  

    S přátelským pozdravem

    Dominika Luňáková, DiS.
    Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

    šipka Dominika Luňáková

    Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz do lékárny
    • eRecept
    11. 11. 2023

    Jak zjistím, co mám na receptu?

    Dobrý den je možné tady přes vás zjistit co je napsáno na ereceptu?nebo musím volat do lékárny?

    Dobrý den.

    Není tomu dlouho, co jsme zprovoznili tuto funkci i na stránkách.

    Použijte k tomu formulář pro rezervaci receptů. Rezervaci není nutno dokončit. Mohou se vám i zobrazit lékárny, které mají vše skladem v plném počtu kusů. Zatím je to v testovacím režimu, takže zobrazení dostupnosti léků není funkční ve všech oblastech (zobrazí se na dotaz). Rovněž systém nedokáže rozpoznat dostupnost, pokud se bude lišit kód na receptu a reálný kód léku na skladě lékárny.

    Zadejte číslo eReceptu a vyberte BENU lékárnu | benunapredpis.cz

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    26. 06. 2024

    Jaké léky vzít na dovolenou na Bali do indonésie

    DOBRÝ DEN, CESTUJI DO INDONEZIE NA OSTROV BALI
    MŮŽETE MĚ DOPORUČIT LÉKY ,KTERÉ BYCH MĚLA VZÍT SEBOUY?
    DĚkuji

    Dobrý den,

    V běžné cestovní lékárničce by neměly chybět léky na základní potíže:

    Bali je tropická destinace, z toho důvodu je zde vysoké riziko vzniku cestovatelských průjmů. Není doporučováno stravovat se v zařízeních nižší cenové kategorie, pijte jen balenou vodu (včetně omývání potravin...). Vhodné je s sebou na cesty mít i malé balení dezinfekce na ruce

    Rovněž je doporučené mít s sebou kvalitní repelent, zde pozor na velikost balení, pokud si ho dáte do příručního zavazadla. Spreje jsou počítány za kapaliny, u kterých je obvyklé omezení na 100 ml, např. Repelent Predator MAXX

    U konkrétní letecké společnosti si před cestou ověřte, jaké má podmínky pro převážení léků. Obvykle jsou léky třeba v originálním balení. Léky je nutné brát do letadla v příručním zavazadle. 

    Z hlediska očkování při cestě na Bali není povinné se přeočkovávat, doporučené je ale mít aktivní očkování proti břišnímu tyfu, žloutenkám A a B, vzteklině a tetanu. 

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.