Balíme na dovolenou

BALÍME NA DOVOLENOU

  • Články o zdraví

Nepodceňte obsah cestovní lékárničky

Léto je časem odpočinku a zábavy. Například loni podnikli Češi podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) více než 5 a půl milionu soukromých cest do zahraničí. Nejoblíbenější zahraniční destinací pro rok 2016 bylo Chorvatsko, které z pomyslného trůnu sesadilo předloňského vítěze Slovensko. To loni skončilo na místě druhém, těsně před třetí Itálií. K oblíbeným zemím českých turistů patří také Řecko, Španělsko či Rakousko.

Vybavte si cestovní lékárničku s předstihem! 

Většina z nás dovolenou plánuje dlouho před odjezdem a stejně dlouho se pak na ni těší. Ne vždy ale z dovolené odjíždíme jen s příjemnými zážitky. Určitě se vám už také někdy stalo, že jste to přehnali s pobytem na sluníčku a spálili jste se, nebo vás po požití cizokrajného jídla postihly zažívací potíže. Dovolená s dětmi se bez takových zážitků snad ani neobejde. Patříte k těm, kteří mají z domova pečlivě sbalenou cestovní lékárničku a jste tak vždy a na vše připraveni nebo spoléháte na to, že v zahraniční lékárně seženete stejné léky jako v Čechách?

Příruční lékárnička na cesty patří k vybavení každého cestovatele. Měla by obsahovat všechno potřebné a zároveň by měla být kompaktní, aby se vešla pohodlně do vašeho zavazadla. Obsah lékárničky se samozřejmě liší podle délky a místa pobytu, způsobu trávení dovolené a dostupnosti zdravotní péče v destinaci. Při balení ale také nezapomeňte, že lékárničku musíte vždy upravit na míru konkrétním cestovatelům. Záleží na tom, zda cestují pouze dospělí nebo i děti, případně těhotné ženy či lidé s chronickým onemocněním.

Co si sbalit do lékárničky na cesty

Produkty do Vaší lékárničky nakoupíte ZDE

Pokud si nejste jistí, co si do cestovní lékárničky nabalit, rozhodně neváhejte a zajděte do BENU, naši lékárníci vám ochotně poradí a pomohou s výběrem. Do některých destinací se doporučují přibalit také antibiotika či antimalarika, které jsou dostupné pouze na lékařský předpis. Potřebu těchto léků a další obsah lékárničky je vhodné konzultovat také s odborníkem na cestovní medicínu.

Jak to chodí v zahraniční lékárně?

Ačkoli je příprava důležitá, určitě se vám už stalo, že jste na něco prostě zapomněli, při balení jste zjistili, že to, co jste si chtěli vzít, v domácí lékárně nemáte nebo že jste si zapomněli vyzvednout lék na předpis. Nemusíte hned věšet hlavu. Zkuste zajít do lékárny a poradit se s tamním lékárníkem. Například lékárníci v lékárnách BENU, které najdete i v zahraničí (Slovensko, Maďarsko, Švýcarsko atd.), vám vždy ochotně poradí, nebo se poraďte v naší internetové lékárně.

Léky na dovolenou v zahraničí?

Co vás určitě potěší, je, že například na Slovensku či v Itálii, recepty vydané českým lékařem na léky, které jsou v dané zemi dostupné, jsou platné. Pacient si ale léky musí hradit v plné sumě. V Chorvatsku ani ve Španělsku však s recepty vydanými českým lékařem nepochodíte. Pokud potřebujete lék, který je třeba v Čechách volně dostupný, ale v zahraniční je na předpis, který vy nemáte, tamní lékárník by vám měl nabídnout volně dostupnou alternativu. Pokud ta není, musíte navštívit lékaře, který vám lék předepíše. Opět platí, že lék předepsaný zahraničním lékařem musíte zaplatit v plné výši.

Jak se říká: „ Jiný kraj, jiný mrav.“ A to platí i u názvu těch nejobyčejnějších léků. Po Ibalginu ani Paralenu se v zahraničí moc neptejte. Lépe pochodíte, když lékárníkovi řeknete přímo účinnou látku. Ty jsou ve všech zemích stejné, a tak vám personál lékárny prodá adekvátní místní variantu léku. V následující tabulce najdete přehled účinných látek na ty nejčastější „cestovatelské potíže“, jako je například cestovatelský průjem

Cestovatelské potíže a léky na dovolenou

 

BENu vaše zdraví si bereme na starost


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.