Balíme na dovolenou

BALÍME NA DOVOLENOU

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Léto je časem odpočinku a zábavy. Například loni podnikli Češi podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) více než 5 a půl milionu soukromých cest do zahraničí. Nejoblíbenější zahraniční destinací pro rok 2016 bylo Chorvatsko, které z pomyslného trůnu sesadilo předloňského vítěze Slovensko. To loni skončilo na místě druhém, těsně před třetí Itálií. K oblíbeným zemím českých turistů patří také Řecko, Španělsko či Rakousko.

 • Články o zdraví
 • Cestování

 

Vybavte si cestovní lékárničku s předstihem! 

Většina z nás dovolenou plánuje dlouho před odjezdem a stejně dlouho se pak na ni těší. Ne vždy ale z dovolené odjíždíme jen s příjemnými zážitky. Určitě se vám už také někdy stalo, že jste to přehnali s pobytem na sluníčku a spálili jste se, nebo vás po požití cizokrajného jídla postihly zažívací potíže. Dovolená s dětmi se bez takových zážitků snad ani neobejde. Patříte k těm, kteří mají z domova pečlivě sbalenou cestovní lékárničku a jste tak vždy a na vše připraveni nebo spoléháte na to, že v zahraniční lékárně seženete stejné léky jako v Čechách?

Příruční lékárnička na cesty patří k vybavení každého cestovatele. Měla by obsahovat všechno potřebné a zároveň by měla být kompaktní, aby se vešla pohodlně do vašeho zavazadla. Obsah lékárničky se samozřejmě liší podle délky a místa pobytu, způsobu trávení dovolené a dostupnosti zdravotní péče v destinaci. Při balení ale také nezapomeňte, že lékárničku musíte vždy upravit na míru konkrétním cestovatelům. Záleží na tom, zda cestují pouze dospělí nebo i děti, případně těhotné ženy či lidé s chronickým onemocněním.

Co si sbalit do lékárničky na cesty

Produkty do Vaší lékárničky 

Pokud si nejste jistí, co si do cestovní lékárničky nabalit, rozhodně neváhejte a zajděte do BENU, naši lékárníci vám ochotně poradí a pomohou s výběrem. Do některých destinací se doporučují přibalit také antibiotika či antimalarika, které jsou dostupné pouze na lékařský předpis. Potřebu těchto léků a další obsah lékárničky je vhodné konzultovat také s odborníkem na cestovní medicínu.

Jak to chodí v zahraniční lékárně?

Ačkoli je příprava důležitá, určitě se vám už stalo, že jste na něco prostě zapomněli, při balení jste zjistili, že to, co jste si chtěli vzít, v domácí lékárně nemáte nebo že jste si zapomněli vyzvednout lék na předpis. Nemusíte hned věšet hlavu. Zkuste zajít do lékárny a poradit se s tamním lékárníkem. Například lékárníci v lékárnách BENU, které najdete i v zahraničí (Slovensko, Maďarsko, Švýcarsko atd.), vám vždy ochotně poradí, nebo se poraďte v naší internetové lékárně.

Léky na dovolenou v zahraničí?

Co vás určitě potěší, je, že například na Slovensku či v Itálii, recepty vydané českým lékařem na léky, které jsou v dané zemi dostupné, jsou platné. Pacient si ale léky musí hradit v plné sumě. V Chorvatsku ani ve Španělsku však s recepty vydanými českým lékařem nepochodíte. Pokud potřebujete lék, který je třeba v Čechách volně dostupný, ale v zahraniční je na předpis, který vy nemáte, tamní lékárník by vám měl nabídnout volně dostupnou alternativu. Pokud ta není, musíte navštívit lékaře, který vám lék předepíše. Opět platí, že lék předepsaný zahraničním lékařem musíte zaplatit v plné výši.

Jak se říká: „ Jiný kraj, jiný mrav.“ A to platí i u názvu těch nejobyčejnějších léků. Buďte tedy na dovolené při vybírání vhodných léků obezřetní. Po Ibalginu ani Paralenu se v zahraničí moc neptejte. Lépe pochodíte, když lékárníkovi řeknete přímo účinnou látku. Ty jsou ve všech zemích stejné, a tak vám personál lékárny prodá adekvátní místní variantu léku. V následující tabulce najdete přehled účinných látek na ty nejčastější „cestovatelské potíže“, jako je například cestovatelský průjem

Tip: Tento seznam léku si můžete vytisknout a mít ho s sebou na každé dovolené. V zásobě ale raději mějte toner do tiskárny navíc, protože ten dojde nebo vyschne vždy v tu nejméně vhodnou dobu :-)

Cestovatelské potíže a léky na dovolenou

 

BENu vaše zdraví si bereme na starost

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  • Žíly
  11. 05. 2020

  Co si vzít na dovolenou do lékárničky v těhotenství?

  Dobrý den, jsem ve 27tt. Jedeme autem do Chorvatska. Chtěla jsme se zeptat jaké byste mi sebou doporučili léky? Opalovací krém i krém na popáleniny už mám. Děkuji za odpověď

  Dobrý den,

  pokud Vám natékají nohy, můžete si vzít, který omezuje tvorbu otoků posílením cévní stěny žil  a případně i kompresní punčochy. Pokud byste chtěla variantu volně prodejného přípravku, můžete si v lékárně koupit Venoruton forte. Do cestovní lékárničky patří  dále přípravky na střevní obtíže ( například Aktivní uhlí  ), na zvýšenou teplotu nebo bolest ( např. Paralen ), přípravky na výplach očí ( Ophtalmo septonex gtt), přípravek na dezinfekci ran, náplasti a samozřejmě léky, které standardně užíváte během roku. Vše s ohledem na Váš zdravotní stav.

  S přáním pěkné dovolené
  PharmDr.Martina Hnilová,
  vedoucí lékárník Zlín.

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Erekce a prostata
  11. 05. 2020

  Které léky si mohu vzít s sebou do zahraničí?

  Dobrý den . chtěla by jsem se zeptat , letím poprvé a to do dubaje a nevim jaké prášky muzu se vzit sebou , mam prášky na alergii, ale taky mne zajímalo jestli si normálně můžu vzít sebou ( například ibalgin , paralen ...) a nebo taplety na problémy se zažíváním . děkuji moc,

   Dobrý den,
   Tyto léky se v letadle normálně převážet mohou, jak v příručním zavazadle, tak v registrovaném zavazadle. Kapalné léky mohou být převáženy v objemu větším než 100 ml, pokud je cestující potřebuje během cesty ze zdravotních důvodů. Tyto léky musíme nahlásit zvlášť během bezpečnostní kontroly na letišti. Také můžete mít na tyto léky potvrzení od lékaře, potom se nemusíte bát je převážet.
   Ale pravidla týkající se převážení předmětů různého druhu se mohou lišit podle letecké společnosti a země, do které cestujeme. Podrobné informace zjistíte u jednotlivých leteckých společností.

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Zažívání
  13. 08. 2020

  Nevolnost ditete v aute dva roky?

  Dobry den,muzete mi poradit vhodny pripravek dvouletemu diteti kteremu je spatne v aute pri cestovani? Co zabira pomerne brzy pri neplanovanem vyjezdu spise rozhodnuti vyjet cc za 3hodiny pryc dekuji

  Pěkný den,

  vyzkoušejte homeopatii Cocculine, která je vhodná pro takto malé děti.  Den před cestou a v den cesty vždy užívejte 1 tabletu 3x denně  ( 3x denně 1 tabletu nechte volně rozpustit v ústech). Při nástupu příznaků nevolnosti: 1 tabletu nechte rozpustit v ústech. V případě potřeby zopakujte, homeopatie nezpůsobuje žádný návyk, žádné nežádoucí reakce.

  COCCULINE

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.