Balíme na dovolenou

BALÍME NA DOVOLENOU

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Léto je časem odpočinku, zábavy a dovolených. Češi rádi tráví dovolenou v tuzemsku. Ze zahraničních destinací se dlouhodobě drží na 1. místě Chorvatsko. V těsném závěsu za ním se jako Slovensko a jihoevropské státy jako Řecko, Španělsko a Itálie. Čechy přitahují také krásy Alp sousedního Rakouska nebo Bulharsko. Z exotických destinací vybírají Egypt nebo třeba Tunisko a Turecko. Vyrazíte letos také do zahraničí? Připravte se na cestu s našimi cestovatelskými tipy z lékárny.

 • Články o zdraví
 • Cestování

 

Vybavte si cestovní lékárničku s předstihem!  Vybavte si cestovní lékárničku s předstihem! 

Většina z nás dovolenou plánuje dlouho před odjezdem a stejně dlouho se pak na ni těší. Ne vždy ale z dovolené odjíždíme jen s příjemnými zážitky. Určitě se vám už také někdy stalo, že jste to přehnali s pobytem na sluníčku a spálili jste se, nebo vás po požití cizokrajného jídla postihly zažívací potíže. Dovolená s dětmi se bez takových zážitků snad ani neobejde. Patříte k těm, kteří mají z domova pečlivě sbalenou cestovní lékárničku a jste tak vždy a na vše připraveni nebo spoléháte na to, že v zahraniční lékárně seženete stejné léky jako v Čechách?

Příruční lékárnička na cesty patří k vybavení každého cestovatele. Měla by obsahovat všechno potřebné a zároveň by měla být kompaktní, aby se vešla pohodlně do vašeho cestovního zavazadla. Obsah lékárničky se samozřejmě liší podle délky a místa pobytu, způsobu trávení dovolené a dostupnosti zdravotní péče v destinaci. Při balení ale také nezapomeňte, že lékárničku musíte vždy upravit na míru konkrétním cestovatelům. Záleží na tom, zda cestují pouze dospělí nebo i děti, případně těhotné ženy či lidé s chronickým onemocněním.

Co by v lékárničce rozhodně nemělo chybět: Co by v lékárničce rozhodně nemělo chybět:

 •  vaše pravidelně užívané léky
 • léky proti cestovní nevolnosti
 • léky proti průjmu, zácpě a zažívacím obtížím
 • léky na alergii
 • přípravky na opalování a péči o kůži po opalování
 • léky na bolest a horečku
 • léky na rýmu, kašel a bolest v krku
 • oční kapky
 • repelent a přípravky na ošetření hmyzího bodnutí
 • teploměr
 • dezinfekční přípravek
 • gel nebo mast na podporu hojení ran
 • náplasti
 • obvaz a obinadlo
 • nůžky na nehty a pinzeta

Cestování s dětmi Cestování s dětmi

Jedou s vámi na dovolenou i vaše ratolesti? Dobře si ve své lékárničce zkontrolujte vhodnost přípravků pro děti. Například u analgetik zjistěte, zda je dokážete dítěti nadávkovat dle hmotnosti. Případně zabalte ještě dětský sirup proti bolesti a horečce, u kterého snadně odměříte potřebnou dávku. Dobrým tipem je vzít si sirup v odolnější plastové lahvičce než ve skle. Podobně i léky na alergii seženete nejen v tabletách ale i v kapkách.

Ošetření případných škrábanců a odřenin si usnadníte, pokud pro dítě sbalíte dezinfekci, která neštípe. Vyberte si třeba roztok s účinnou látkou oktenidin například Phyteneo Neocid spray nebo Octenisept roztok. Hodí se na ošetření a dezinfekci povrchových ran. A díky náplasti s obrázkem dítě rychle na bolístku zapomene. Hojení podpoří také mast jako Bepanthen Plus nebo Hemagel.

Nejen u dětí je pak vhodné podávat už před cestou na dovolenou probiotika. Probiotika normalizují trávení a pomohou předcházet zažívacím obtížím. Na cestovní nevolnost můžete dítěti od 2 let podat lék s účinnou látkou moxastin nebo se vybavit třeba zázvorovými lízátky. 

U přípravku na opalování investujte do vysokého ochranného faktoru SPF 30–SPF 50+. Mějte s sebou také přípravek na ošetření kůže po opalování ideálně určený pro citlivou pokožku. Protože děti více ohrožuje dehydratace, na horké letní dovolené dbejte na jejich pitný režim, pokrývku hlavy, vzdušné oblečení z materiálů dobře odvádějících pot a pro všechny případy s sebou do lékárničky zabalte rehydratační roztok. Auto kromě hračky a svačinky vybavte pro dítě určitě i stínítky proti slunci.

Cestování s miminkem Cestování s miminkem

Cestování s miminkem je ještě specifičtější. Co se týče lékárničky pro miminka, platí zde podobné zásady jako pro lékárničku na dovolenou s dětmi. Kromě hygienických potřeb pro miminko a cestovních pomůcek na přebalování berte na dovolenou také krém na ošetření opruzenin. Trochu místa v kufru obětujte i pro nosní odsávačku hlenů.  

Cestování se seniorem Cestování se seniorem

Cestování v seniorském věku se těší čím dál větší oblibě a i nabídky cestovních kanceláří se v této oblasti rozrůstají. Lidé ve vyšším věku častěji užívají pravidelně léky. Proto než vyrazíte na cestu, navštivte svého lékaře, nechte si udělat prohlídku a požádejte lékaře o předepsání dostatečné zásoby léků na celou dovolenou. Před dlouhými lety vám lékař poradí ohledně prevence tromboembolií a doporučí vhodné léky nebo kompresní punčochy. A hlavně, abyste si užili klidnou dovolenou, nikdy se nesnažte přeceňovat své síly. 

Aktivní dovolená Aktivní dovolená

Plánujete na dovolené spoustu výletů? Vyrážíte za sportem? Dobře vybavte svou lékárničku pro případ úrazu. Kromě zásoby obinadel a obvazů se vám mohou hodit i tejpy nebo náplasťové stehy. Na bolest svalů mějte po ruce masážní gel nebo mast na bolavé svaly. Při úrazu sportovci ocení, když bude po ruce led ve spreji pro okamžité zchlazení a úlevu od bolesti. 

Při vyčerpání oceníte na cestách hroznový cukr a hořčík. který přispěje ke snížení únavy a podpoří normální činnost svalů. Pamatujte také na dostatečnou hydrataci, vodu a minerály doplníte iontovým nápojem nebo rehydratačním roztokem. 

Cestování se psem Cestování se psem

Váš čtyřnohý mazlíček si dovolenou rozhodně nemůže nechat ujít? Kromě krmiva a pamlsků se vybavte na cestu i přenosnou miskou na vodu. Abyste si s pejskem mohli užít dovolenou aktivně, přibalte mu postroj, košík a myslete i na pytlíky na exkrementy. I na dovolené chraňte svého mazlíčka přípravkem nebo obojkem proti parazitům. Pro jistotu mějte v lékárničce háček nebo pinzetu na klíšťata a dezinfekci. Jestli váš mazlíček cestování špatně snáší, zkuste před cestou veterinární přípravek na zklidnění jako je například ALAVIS Calming. 

Hygiena na dovolené Hygiena na dovolené

Jak se říká: "Hygiena je půl zdraví." Na dovolené toto platí dvojnásobně. Kromě důkladného mytí rukou a používání dezinfekčního gelu dbejte na kvalitu a čerstvost potravin a to obzvláště v tropických destinacích. Pozor také na infekce z kontaminované vody nebo z ledu! Na exotické dovolené pijte pouze balenou vodu. I když nápoj s kostkami ledu v horku vypadá opravdu lákavě, nikdy nevíte, odkud se voda na přípravu ledu vzala a zda není kontaminovaná bakteriemi. Také ovoce a zeleninu omývejte výhradně balenou vodou.

Produkty do Vaší lékárničky  Produkty do Vaší lékárničky 

Pokud si nejste jistí, co si do cestovní lékárničky nabalit, rozhodně neváhejte a zajděte do BENU, naši lékárníci vám ochotně poradí a pomohou s výběrem. Do některých destinací se doporučují přibalit také antibiotika či antimalarika, které jsou dostupné pouze na lékařský předpis. Potřebu těchto léků a další obsah lékárničky je vhodné konzultovat také s odborníkem na cestovní medicínu.

Jak to chodí v zahraniční lékárně? Jak to chodí v zahraniční lékárně?

Ačkoli je příprava důležitá, určitě se vám už stalo, že jste na něco prostě zapomněli, při balení jste zjistili, že to, co jste si chtěli vzít, v domácí lékárně nemáte nebo že jste si zapomněli vyzvednout lék na předpis. Nemusíte hned věšet hlavu. Zkuste zajít do lékárny a poradit se s tamním lékárníkem. Například lékárníci v lékárnách BENU, které najdete i v zahraničí (Slovensko, Maďarsko, Švýcarsko atd.), vám vždy ochotně poradí, nebo se poraďte v naší internetové lékárně.

Léky na dovolenou v zahraničí?

Co vás určitě potěší, je, že například na Slovensku či v Itálii, recepty vydané českým lékařem na léky, které jsou v dané zemi dostupné, jsou platné. Pacient si ale léky musí hradit v plné sumě. V Chorvatsku ani ve Španělsku však s recepty vydanými českým lékařem nepochodíte. Pokud potřebujete lék, který je třeba v Čechách volně dostupný, ale v zahraniční je na předpis, který vy nemáte, tamní lékárník by vám měl nabídnout volně dostupnou alternativu. Pokud ta není, musíte navštívit lékaře, který vám lék předepíše. Opět platí, že lék předepsaný zahraničním lékařem musíte zaplatit v plné výši.

Jak se říká: „ Jiný kraj, jiný mrav.“ A to platí i u názvu těch nejobyčejnějších léků. Buďte tedy na dovolené při vybírání vhodných léků obezřetní. Po Ibalginu ani Paralenu se v zahraničí moc neptejte. Lépe pochodíte, když lékárníkovi řeknete přímo účinnou látku. Ty jsou ve všech zemích stejné, a tak vám personál lékárny prodá adekvátní místní variantu léku. V následující tabulce najdete přehled účinných látek na ty nejčastější „cestovatelské potíže“, jako je například cestovatelský průjem

Tip: Tento seznam léku si můžete vytisknout a mít ho s sebou na každé dovolené. V zásobě ale raději mějte toner do tiskárny navíc, protože ten dojde nebo vyschne vždy v tu nejméně vhodnou dobu :-)

Cestovatelské potíže a léky na dovolenou

 

BENu vaše zdraví si bereme na starost

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Erekce a prostata
  11. 05. 2020

  Které léky si mohu vzít s sebou do zahraničí?

  Dobrý den . chtěla by jsem se zeptat , letím poprvé a to do dubaje a nevim jaké prášky muzu se vzit sebou , mam prášky na alergii, ale taky mne zajímalo jestli si normálně můžu vzít sebou ( například ibalgin , paralen ...) a nebo taplety na problémy se zažíváním . děkuji moc,

   Dobrý den,
   Tyto léky se v letadle normálně převážet mohou, jak v příručním zavazadle, tak v registrovaném zavazadle. Kapalné léky mohou být převáženy v objemu větším než 100 ml, pokud je cestující potřebuje během cesty ze zdravotních důvodů. Tyto léky musíme nahlásit zvlášť během bezpečnostní kontroly na letišti. Také můžete mít na tyto léky potvrzení od lékaře, potom se nemusíte bát je převážet.
   Ale pravidla týkající se převážení předmětů různého druhu se mohou lišit podle letecké společnosti a země, do které cestujeme. Podrobné informace zjistíte u jednotlivých leteckých společností.

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  13. 05. 2021

  Cestovní lékárnička pro miminko

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, co všechno by mělo být v cestovní lékárničce pro osmiměsíční miminko?

  Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  S pozdravem

  Dobrý den,

  rozhodně Smecta na zažívací potíže a přípravky na snížení horečky jako Paralen nebo Nurofen. Dále oční kapky pro případnou desinfekci Ophthalmo-septonex a dále Fenistil kapky na alergie. Za zvážení stojí i nosní kapky v případě ucpaného nosu nejlépe Nasivin.

  Smecta
  Paralen čípky
  ophthalmo-septonex-ocni-podani-gtt-sol-1x10ml
  fenistil-1mg-ml-peroralni-gtt-sol-1x20ml
  nasivin-sensitive-0-01-nosni-podani-kapky-roztok-1x5ml

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  12. 07. 2021

  Zažívací potíže na dovolené v Bulharsku

  Dobrý den chtěl bych se zeptat jezdím s rodinou na dovolenou do Bulharska a zhruba po třech čtyřech dnech dostaneme manželka nebo dcera nebo všichni průjem a nebo někdo i zvrací trvá to ale opravdu jeden den druhý den už je to v pořádku myslíme si že je to z jídla mají totiž hodně mastné jídla chtěl bych se zeptat jestli je něco co bychom mohli brát něco přírodního abychom tomuto mohli předejít děkuji moc za pomoc

  Dobrý den.

  JE pravda, že jídlo mají opravdu mastné a může to být dietní chyba. Může to ale být i hygiena. Na takové cesty je vhodné týden dopředu celé rodině podávat Biopron forte

  Pokud by to bylo skutečně jen tukem. Zkusil bych primárně Imodium (tobolku co 8h). Pomoci mohou též enzymy (1-1-1 spolu s jídly) - tuky natráví a ty se pak vstřebají. Pomoci může i vláknina (2-2-2)

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  17. 05. 2022

  Jaký opalovací přípravek ve formě spreje je vhodný pro miminko?

  Dobrý den,
  byl mi doporučen dětský opalovací krém SPF50 od značky Weleda na obzvlášť citlivou pokožku miminka. Mám 17. měsíční miminko a udělala se mu už piha na čelíčku a to jsem s ním nechodila na sluníčko, jen jsme byly ve stínu a na chráněném lehátku. Weleda je super, jen přemýšlím nad sprejem, je nějaký opravdu dobrý, kvalitní a prozkoušený? Zkrátka, co na citlivou pleť? Samozřejmě na přímém slunci malou nenechám, ale jde o koupaní v bazénku pod deštníkem, bude přecházet na zahradě i přes sluníčko, úplně se sluníčku nepůjde vyhnout. Malá už běhá a těžko ji uchráním. Přemýšlela jsem, že jí dám šatičky s dlouhým rukávem nebo i tričko a tepláčky tenké vzdušné. Děkuji.

  Dobrý den, 
  vznik pih či mateřských znamének je přirozená součást kůže a to už od dětského věku. S časem jich přibývá a jejich vznik neovlivňuje jen slunce, ale i geny. 

  Zmíněný sprej EUCERIN SUN Dětský sprej SPF50+ 200 ml je vhodný pro děti až od tří let. Opalovací přípravek, který lze použít ve formě spreje je BIODERMA Photoderm MINERAL SPF50+ 100 g, který obsahuje pouze minerální filtry, ale hůře se roztírá. Dále mohu doporučit EUCERIN SUN Dětské mléko na opalování Sensitive Protect SPF 50+ 150 ml nebo pak EUCERIN SUN Dětské mléko s mikropigmenty SPF 30 150 ml, ale obojí jsou texturou mléka.

  Co se týká oblečení, tak celá řada značek nabízí i oděvy s UV ochranou, které chrání a zároveň je příjemné na nošení. Údržba je jednoduchá, lze ho prát v pračce. Běžné oblečení totiž před sluncem dostatečně neochrání.

  S přátelským pozdravem

  Dominika Luňáková, DiS.
  Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

  šipka Dominika Luňáková

  Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Interakce
  • Zdravotní prostředky
  • Žíly a cévy
  16. 06. 2022

  omega-3 při prevenci cestovní trombózy

  Dobrý den,

  známými nám byl doporučen lék s kyselinou acetylsalicylovou jako prevence trombózy před odletem. Kontraindikuje tento lék s omega-3 MK, které už pacient užívá?

  Děkuji

  Dobrý den,

  Omega nenasycené mastné kyseliny mají vliv na ředění krve a jejich kombinace s léčivy ovlivňující krevní srážlivost se nedoporučuje nebo by měla být konzultována s lékařem v souvislosti s individuálními riziky pacienta.

  Kyselina acetylsalicylová nemá prokázaný účinek na prevenci cestovních trombóz. Jako prevence trombóz jsou vhodné kompresní pomůcky jako punčochy, pravidelné procvičování končetin (doporučuje se každou hodinu vstát, krátce se projít, anebo pravidelně rozhýbat končetiny) a dostatečná hydratace.

  U lidí s rizikovým faktorem pro vznik tromboembolie (věk nad 60 let, těhotné ženy, uživatelky hormonální antikoncepce, kuřáci, lidé kteří dříve prodělali trombózu, lidé s chronickým onemocněním aj.) je vhodná před odletem lékařská prohlídka. Lékař může pro let předepsat subkutánní injekci, která zabrání vzniku tromboembolie. 

  S pozdravem
  Mgr. Petra Večeřová
  Lékárník BENU, Trnkova

  šipka Petra Večeřová

  Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.