Jak léčit opar na rtu

JAK LÉČIT OPAR NA RTU

 • Články o zdraví
 • Pleť a pokožka

Opar rtu je infekční onemocnění způsobené virem Herpes simplex typu I. Prvotní infekce virem probíhá u většiny pacientů bez příznaků, následně se virus usídlí doživotně v nervových strukturách hlavy. Někteří lidé mají proti viru přirozené protilátky, u infikovaných jedinců vir zůstává většinou v klidové fázi, ale může dojít kdykoliv k opakované recidivě. Frekvence opakování je značně individuální a může se opakovat každý měsíc, jednou za rok nebo až za 5 let. Tato infekce se pak projevuje právě jako opar rtu, tedy nepříjemné bolestivé puchýřky naplněné tekutinou. Spouštěči infekce jsou různí, většinou ale souvisí se snížením odolnosti a imunity organismu, např. horečkové onemocnění, nachlazení, stresové vypětí, fyzická zátěž, ale také emocionální vzrušení nebo menstruace.

Fáze vývoje oparů na rtech

Vývoj oparu rtu má několik fází: v první fázi dochází k typickému brnění, svědění nebo pálení rtu na místě, kde se opar následně objeví. V druhé fázi dochází k zarudnutí místa a rychlé tvorbě puchýřků, které se můžou spojovat do větších. Třetí fáze je charakteristická prasknutím puchýřků a vytvořením infekčního a bolestivého vřídku. Ten se následně ve čtvrté fáze pomalu zaceluje, tvoří se strup a rána se hojí. Jelikož se strup nachází na rtu, může často praskat a krvácet, co zpomaluje celý proces hojení. Důležité je myslet na to, že člověk je nakažlivý po celou dobu infekce tzn. i ve fázi strupu a až do úplného zahojení oparu.

Léčba oparu je ve většině případů nekomplikovaná a dá se zvládnout svépomocně pomocí volně prodejných přípravků, buď registrovaných léků na opary, nebo přípravků na ošetření. Z registrovaných léčiv jsou nejpoužívanější krémy nebo gely s obsahem antivirotika. Všechny jsou nejvíc účinné v první fázi oparu, kdy zabraňují dalšímu výsevu a tvorbě puchýřků a tím zkracují dobu následné léčby. Pomoci mohou i vybrané vitamíny.

Vhodné přípravky na léčbu oparů na rtech

 • aciklovir – nejúčinnější je v první fázi oparu, aplikujeme 5 x denně po 4 hodinách (krémy HerpesinAciklovir AL, Zovirax, Zovirax Duo – tento je i s obsahem slabého kortikoidu, který působí proti zánětu)
 • penciklovir – dá se použít ve všech fázích oparu, aplikujeme během dne každé 2 hodiny (krém Vectavir – jeho výhodou je, že je tónovaný a zakryje tak opar)

Lokální přípravky na ošetření bez léčiva

 • náplasti – účinek je založený na fázi vlhkého hojení a mechanické izolaci oparu (např. Compeed, Cosmos, Herpatch)
 • filmotvorní gely – gel po nanesení na opar vytvoří průhledný tenký film, pod kterým se opar hojí a braní další infekci (např. Urgo Opary, Herpclair gel, Herpatch serum)
 • hojivé gely, např. Hemagel, který se používá na hojení různých typů ran a popálenin, opět formou vlhkého hojení
 • oleje a tinktury – můžou mít desinfekční a antivirotické účinky (např. tea tree olej, šalvěj, propolis nebo konopí)

Dále se dají na urychlení hojení úspěšně použít i různě doplňky stravy.

Doplňky stravy pro normální stav pokožky

 • aminokyselina L-lysin – dávkuje se 500 – 1000 mg  pro snížení výskytu defektů v ústech
 • zinek – dávkuje se 50 mg denně pro normální stav pokožky 
 • vitamin C – dávkujeme 3 x denně 250 mg pro normální funkci imunitního systému

Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.