Je jízda na kole prospěšná nebo ne? A ohrožuje mužské zdraví?

JE JÍZDA NA KOLE PROSPĚŠNÁ NEBO NE? A OHROŽUJE MUŽSKÉ ZDRAVÍ?

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Jarní slunce po zimě doslova láká na čerstvý vzduch. Mezi venkovní aktivity, které se u nás těší velké oblibě, nesporně patří cyklistika. S rozjezdem cyklistické sezóny mnoho lidí třeba i vymění auto za jízdu do práce na kole nebo si na nákup zajede na sdíleném městském kole. Ve velkých městech tak nejednou současně šetří finanční prostředky na provoz automobilu, ale i čas. Najdou se ale i odpůrci ježdění na kole, jejichž otázky, zda je cyklistika opravdu zdraví prospěšná a bezpečná, jsou zcela relevantní. Rozhodli jsem se proto v tomto článku argumenty pro a proti benefitům cyklistiky převážit na pomyslných vahách a vyhodnotit.

  • Články o zdraví
  • Pohyb
  • Intimita
  • Životní styl

7 minut čtení


Jízda na kole jako typická aerobní disciplína Jízda na kole jako typická aerobní disciplína

Jízdu na kole si dle svého gusta přizpůsobí a naplno užijí začátečníci i pokročilí sportovci. Obecně se ale dá cyklistika řadit mezi vytrvalostní, méně intenzivní aerobní sportovní disciplíny. Z pohledu zdraví aerobní trénink přináší naprosto nesporné benefity:

  • Trénuje srdce,
  • podporuje zdraví cév,
  • zvyšuje kapacitu plic,
  • pomáhá udržet zdravou tělesnou hmotnost,
  • snižuje množství nebezpečného útrobního (viscerálního) tuku,
  • trénuje svaly a udržuje je citlivé na inzulin,
  • zlepšuje celkovou fyzickou kondici,
  • nepřímo zlepšuje kvalitu spánku.

Sečteno a podtrženo – aerobní cvičení (a s ním i cyklistika) má nesporný pozitivní vliv z hlediska prevence civilizačních chorob a nemocí srdce a cév. A jsou to právě nemoci kardiovaskulárního systému jdoucí ruku v ruce s diabetem 2. typu, zvýšeným cholesterolem, zvýšeným krevním tlakem, ukládáním velkého množství viscerálního tuku v oblasti břicha a poškozením cév, které nejčastěji zkracují náš život. Cyklistika jako taková má ale i své specifické benefity.

Posílení nohou bez zbytečné zátěže kloubů

I ty, kterým jízda na kole nejprve úplně nepadla do oka, často zláká vidina vypracovaných lýtek, štíhlejších stehen a zploštění břicha. Cyklistika je ze své podstaty cvičení zaměřené více na spodní polovinu těla. Ze všech svalových skupin jsou pak pro nadšené cyklisty jedničkou hamstringy neboli svaly zadní strany stehen, přímý stehenní sval a velký hýžďový sval.

Během jízdy na kole i přes zapojení svalů na nohách zůstávají klouby odlehčené. Hlavně kolena nemusí nést váhu celého těla ani absorbovat nárazy jako například při běhu. Z kola to tak dělá ideální nástroj pro lidi s nadváhou, kteří se chtějí začít hýbat, ale jejichž klouby sport velmi zatěžuje.

Chybou by ale bylo si myslet, že další svalové skupiny se při jízdě na kole flákají. Naopak, pěkně zabírají i ruce a zádové svaly, a to tím víc, čím je terén členitější.

Zlepšení koordinace

Naučit se jezdit na kole zvládne prakticky každý, přestože jde o aktivitu, která vyžaduje určitý balanc. Pohybové aktivity vyžadující udržování rovnováhy zapojují do akce náš hluboký stabilizační systém. Proto balanční cvičení zlepšují koordinaci a celkovou kontrolu pohybů, ale třeba i držení těla. Důsledkem dobré koordinace je také menší riziko zranění v případě pádu, což přináší naprosto nepopiratelný benefit do všech dalších nejen sportovních aktivit.

Jízda na kole v těhotenství

Je bezpečné pro těhotnou ženu jezdit na kole? Nebylo by rozumné takovou otázku generalizovat, protože každé těhotenství je jiné. Obecně ale těhotné ženě, která nemá žádné komplikace a na cyklistiku byla i před otěhotněním zvyklá, při jízdě na kole zvláštní nebezpečí nehrozí a může pro ni být vhodnou pohybovou aktivitou. Ideální je se o vhodnosti a druhu pohybu v těhotenství poradit přímo s lékařem. Vždy by pak žena měla v průběhu těhotenství při jakémkoliv sportu, včetně jízdy na kole, poslouchat své tělo, nepřepínat se a vyhýbat se riziku pádu.

Vyčištění hlavy

Jen se soustředit se na rovnováhu, zhluboka dýchat a očima nasávat okolní přírodu – jízda na kole je v tomto ohledu ideálním prostředkem, jak zapomenout na zbytečné starosti. Kombinace venkovní cyklistiky, přírody a čerstvého vzduchu takto perfektně navozuje psychickou pohodu.

Uděláte něco pro planetu

Jízdu na kole jako cestovní prostředek a sport zároveň není pro mnoho lidí těžké zakomponovat do běžného denního rytmu. Vedlejším a stále více zdůrazňovaným efektem cyklistické přepravy je snižování uhlíkové stopy jedince a šetření životního prostředí. Kromě spáleného benzínu a emisí ubývá také množství hluku a prašnosti.

Zdravotní rizika cyklistiky a jak se na ně dá vyzrát Zdravotní rizika cyklistiky a jak se na ně dá vyzrát

Přestože se kola z technického hlediska stále posouvají dopředu, zůstává cyklistika aktivitou, na kterou nejsme z hlediska prehistorického vývoje stavění. Do jisté míry je tedy jízdu na kole možno považovat za poněkud nepřirozenou pohybovou aktivitu. Otevírá se tak otázka jejích možných rizik.

  • Nenadýchám se při jízdě na kole více smogu? Představa, že jako cyklista dýcháte venku více zplodin z ostatních projíždějících aut vychází z mylné domněnky, že uvnitř auta je zcela čistý vzduch. Samozřejmě je lepší, vyjet si na kole někam do přírody daleko od výfukových zplodin nebo si pro cestu vybírat méně frekventované stezky.
  • Vždyť mě může něco srazit! Při jízdě na silnici je nesmírně důležité apelovat na bezpečnost. Helma na hlavě cyklisty by měla být samozřejmostí stejně jako vhodné oblečení a perfektní technický stav kola včetně reflexních prvků a světel. Přestože se pohyb na kole po silnici zdá nebezpečný, v mnoha státech (například Velká Británie, Nizozemsko, Německo) se již potvrdilo, že čím víc je na cestách cyklistů, tím je tam z hlediska počtu dopravních nehod bezpečněji. Více cyklistů znamená nejen méně aut, ale i větší potřebu samostatných a bezpečných stezek pro cyklisty. Roli dokonce může hrát to, že více řidičů čas od času přesedlá na kolo a zná tak pohled na silnici i z tohoto úhlu.
  • Bude mě bolet zadek. Otlačený zadek ze sedátka může být nepříjemnou komplikací prvních jarních vyjížděk. Stejně jako u jiných sportů je vhodné i u jízdy na kole po delší odmlce zátěž přidávat postupně. Také cyklistické kalhoty s měkčenou vložkou mohou pomoci. Pokud je ale viníkem bolestí špatně vybrané sedlo, ani cyklistický dres situaci nezachrání. Později v horkých měsících, kdy se tělo při sportu hodně potí, milovníky dlouhých tratí mohou nemile překvapit opruzeniny. Vychytrale ale mohou předejít oděrkám a podráždění v místech tření za pomoci lubrikačního gelu na bázi silikonů. Kvůli dlouhodobému sezení pak není cyklistika ideálním sportem pro lidi trpící na hemoroidy
  • Jde o příliš jednostranný pohyb. U jízdy na kole makají hlavně nohy. Už výše ale bylo zmíněno, že zapojovat se musí i svalstvo hlubokého stabilizačního systému páteře. Zatímco silniční cyklistika je více monotónní, jízda na horském kole nebo v členitém terénu více vyžaduje i zapojení rukou a celého těla.
Vytrvalostní disciplíny – regenerace a přetrénování

Provádění dlouhotrvajících sportovních aktivit nebo časté tréninky nutně musí doprovázet i dostatečný odpočinek, během kterého má tělo prostor regenerovat. Začínání další aktivity dřív, než odezní únava předchozího cvičení, se po nějaké době přehoupne do přetrénování. Nadměrné přetížení organismu se tak projeví úbytkem síly, které si ale sportovec někdy vyloží jako nedostatek tréninku. Opak je ale pravdou a větší zátěž může situaci jen zhoršit. Syndrom přetrénování kromě fyzické výkonnosti ovlivňuje také psychickou pohodu.

Kromě odpočinku zdravá regenerace vyžaduje i vyváženou stravu s dostatkem kvalitních bílkovin, vitamínů a stopových prvků. Vhodné je se v období regenerace zaměřit i na protahování často zatěžovaných svalů. Svalovému přetížení můžete při sportu předcházet také pomocí tejpování.

 

  • Jízda na kole zatěžuje zápěstí. Celý den držíte v ruce myš, a pak se pro změnu chytíte řídítek? Pokud často zatěžujete zápěstí, je i z hlediska možných budoucích potíží v podobě syndromu karpálního tunelu, vhodné pravidelně zápěstí protahovat a uvolňovat. Jakožto pravidelnému cyklistovi se vám budou hodit rohy na řídítkách pro boční úchop, stejně tak jakožto kancelářský pracovník byste měl zvážit ergonomickou myš.
  • Mám špatná kolena. U žádného sportu by člověk neměl jít za svou individuální hranici možností. Z obecného hlediska jsou ale při jízdě na kole klouby na nohou odlehčenější než například u běhu a jsou tedy i vhodnějším druhem pohybu.
  • Strašně se spálím. Při venkovních sportovních aktivitách se kůže hodně potí. K její ochraně je proto potřeba opravdu kvalitní opalovací krém. Nebojte se sáhnout třeba i po speciálních opalovacích přípravcích pro sportovce. V naší nabídce najdete například AVENE Sport fluid SPF50+ nebo Ladival SPORT Sprej s ochranným faktorem 30 nebo 50+.

Za opalovacími přípravky

  • Někde mě chytí křeče. Vytrvalostní disciplíny jsou přirozeně spojené s rizikem svalové únavy. Pokud ale nepřepínáte svoje síly a doplňujete tekutiny, vyšší riziko než u jiných sportů vám během jízdy na kole nehrozí. Pokud ale na křeče trpíte, mějte s sebou během sportu pro všechny případy hořčík. Ideální je forma granulátu, která se užívá přímo do úst bez zapíjení.
Top doplňky pro cyklisty a další vytrvalostní sportovce

 Sacharidy pro dodání energie na dlouhé trasy jsou základním kamenem úspěchu. Svaly rychlou energií v podobě glukózy totiž nejprve zásobuje glykogen, a i když u trénovaných sportovců jeho zásoby rostou, nejsou nevyčerpatelné. Energii během závodu tak rychle doplní energetický gel. Pokud se až tak nehoníte, dejte si klidně sladké ovoce nebo tyčinku.
 Iontový nápoj proti dehydrataci skvěle doplní tekutiny a minerály ztracené pocením. Díky dostatečné hydrataci a iontové rovnováze mohou svaly správně pracovat.
 Hořčík při křečích a proti svalové únavě přecenění sil a nadměrná zátěž může vyvolat křeče. Je vhodné proto jako první pomoc mít po ruce i hořčík. Sportovci by na dostatečný příjem tohoto minerálu měli dbát i proto, že je důležitý pro normální funkci svalů.
 Sportovní doplňky pro účinnou regeneraci podpoří zotavení po sportu. Pestrou stravu mohou doplnit třeba kvalitní bílkoviny pro svaly, vitamíny B, C, D a minerály. Přidat se může i výživa pro klouby a omega 3. Dostatečná regenerace po sportu je pro výkon a zdraví klíčová.
  • Budou mě bolet záda. Hrudní a krční páteř na kole přetěžují profesionální silniční cyklisté, kteří kvůli maximálně efektivní aerodynamice jezdí v extrémním předklonu. Nicméně právě oni mají mít rovněž profesionální přístup k provádění kompenzačních cvičení. Rekreační cyklisté jezdící ve vzpřímeném posedu či mírném předklonu se těchto potíží obávat nemusí.
  • Cyklistika je nezdravá pro muže. Na tuto choulostivou kapitolu se zvlášť zaměříme v následujícím odstavci.

Mužské zdraví

Jízda na kole vs. mužské zdraví Jízda na kole vs. mužské zdraví

Citlivým tématem cyklistiky je fakt, že dlouhé sezení na cyklistickém sedle může být spojeno s nepříjemnými pocity. Tlak pří sezení na sedátku totiž dopadá na perineum (oblast mezi konečníkem a zevními pohlavními orgány), což není stejné, jako při běžném sezení na židli.

Perineem procházejí důležité cévy a nervové dráhy. Dlouhé strnulé sezení na profesionálním (tedy úzkém a tvrdém) sedátku u vytrvalostních závodních cyklistů v důsledku útlaku těchto partií vyvolalo znecitlivění penisu a intimní oblasti. Na jízdu na kole tak padlo podezření, zda pravidelná cyklistika nemůže být příčinou potíží s erekcí, prostatou nebo ovlivňovat mužskou plodnost.

Domněnky vedly k činům a velké vědecké studii, která srovnávala sexuální zdraví cyklistů, běžců a plavců, a neobjevila mezi nimi žádné rozdíly. Cyklisté mužského pohlaví se tedy žádných takových následků jízdy na kole obávat nemusí. Naopak, aktivní životní styl je účinným nástrojem v prevenci cévních potíží v důsledku vyššího cholesterolu, obezity nebo diabetu 2. typu, které jsou typickými kořeny pánských intimních potíží.

Stejně jako nežádoucí vliv na pohlavní zdraví mužů, se nepotvrdilo, že by pravidelná cyklistika nějak ovlivňovala zdraví prostaty nebo že by jízda na kole k lékaři zkreslila výsledek následného vyšetření prostaty z krve pomocí stanovení PSA (prostatického specifického antigenu).

Snížení tlaku na perineum při jízdě na kole mohou zajistit sedátka se sníženým středem nebo „s dírou.“ Velký výkroj může mít sedlo na kolo pro prostatiky, takové zdravotní sedlo na kolo zajišťuje pohodlnost jízdy pro muže, kteří trpí zbytněním prostaty. Otvor mohou mít samozřejmě i dámská sedla na kolo pro cyklistky, kterým tato varianta vyhovuje pro příjemnou a ničím nerušenou jízdu.


ZDROJE

  • AWAD, Mohannad A. Cycling, and Male Sexual and Urinary Function: Results from a Large, Multinational, Cross-Sectional Study. PubMed [online]. 2018 [cit. 2024-04-15]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29031767/
  • Health Benefits of Cycling and Do’s and Don’ts. Cleveland Clinic [online]. 2022 [cit. 2024-04-15]. Dostupné z: https://health.clevelandclinic.org/benefits-of-cycling
  • LEE, Austin a Benjamin N. BREYER. Bicycle riding: Good or bad for men’s health? Urology Times [online]. 2020 [cit. 2024-04-15]. Dostupné z: https://www.urologytimes.com/view/bicycle-riding-good-or-bad-mens-health
  • LOGAN, Greig. Benefits, risks, barriers, and facilitators to cycling: a narrative review. NIH [online]. 2023 [cit. 2024-04-15]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih. gov/pmc/articles/PMC10546027/
  • LUNACEK, Andreas. Effects of cycling and rowing on serum concentrations of prostate-specific antigen: A randomized study of 101 male subjects. NIH [online]. 2022 [cit. 2024-04-15]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35192201/
  • Pohled fyzioterapeuta: Jaký vliv má cyklistika na naše tělo? KOLO PRO ŽIVOT [online]. 2018 [cit. 2024-04-15]. Dostupné z: https://www.kolopro.cz/blog/pohled-fyzioterapeuta-jaky-vliv-ma-cyklistika-na-nase-telo_trenink

Sportovní výživa Regenerace

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

NUTREND Carbosnack borůvka 50g

  • Energie a vitalita
  • Doplněk stravy

Nedostupné

36 Kč

MaxiMag Express hořčík 375 mg+B6 direct 20 sáčků

  • Energie a vitalita
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

159 Kč

ALAVIS MAXIMA CFM whey protein concentrate 80% 1500g

  • Doplněk stravy
  • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

1 149 Kč

GLIDE 4you zdrav.silikonový lubrikační gel 100ml

  • Zdravotnický prostředek
  • Intimita

Skladem na e‑shopu

209 Kč

Antivlk krém proti opruzeninám 100ml

  • Péče o tělo

Nedostupné

89 Kč

Ladival SPORT sprej OF50+ 150ml

  • Dermokosmetika
  • Sezóna
  • Akce
  • Novinka
  • Sleva 7 %

Skladem na e‑shopu

409 Kč 379 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    • Děti
    • Klouby a kosti
    • Svaly a sport
    09. 04. 2024

    co na noční růstové bolesti dcery po jízdě na kole a pohybu

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na radu, co by bylo vhodné pro dceru (6let), která se v noci budí na bolesti nohou (holení) - způsobené zřejmě růstem či i zvýšenou námahou (jízda na kole). Mažeme ji nohy chladivým koňským gelem, ale pláče a stěžuje si, že ji to hrozně bolí a budila se několikrát za noc. Napadlo mě magnesium např. Děkuji moc za radu, zdraví

    Dobrý den,

    z mastí lze pro dítě doporučit bylinné přípravky s kostivalem. Hořčík doplnit můžete. Je vhodný při svalové únavě. Pro správný růst je vhodné doplnit vápník. Nejlépe v kombinaci s vitamínem D.

    Z vhodných přípravků Vám mohu doporučit např. sirup Kindervital od výrobce Floradix. Pokud budete doplňovat oba minerály bude vhodné mezi jejich podáním udělat aspoň 2 hodinový odstup. Ideální je například dávat hořčík ráno a vápník s vitamínem D večer.

    S pozdravem pěkného dne Mgr. Naďa Spratková
    Vedoucí lékárník Benu OC Frýda

    šipka Mgr. Naďa Spratková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Kůže
    21. 05. 2020

    Jaká je vhodná mast na opruzeniny u dospělých?

    Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat co by jste mi doporučili, když se mi pod prsy dělají červené fleky (opruzeniny). Jakou mast nebo i roztok by jste mi doporučili.

    Dobrý den, 

    vhodnou mastí na tyto problémy je Bepanthen Baby používaný u dětí jako prevence opruzenin. Můžete nanášet dle potřeby několikrát denně. Další vhodnou mastí je Imazol Plus, nanášejte 2x denně na opruzenou pokožku. 

    Bepanthen Baby

    Imazol krémpasta

    S přáním pěkného dne
    Mgr. Martina Bránková
    lékárník BENU Makovského nám., Brno

    šipka Mgr. Martina Bránková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Kůže
    • Svaly a sport
    29. 05. 2021

    Antivlk pro ženy - cyklistky

    Dobrý den,
    rýda bych se zeptala, zda je tento krém vhodný k mazání v okolí intimníh partií, kde nejvíce dochází k podráždění (opruzeninám) při cyklistice?
    Děkuji

    Dobrý den,

    ANO tento přípravek je bezesporu vhodný i do okolí intimních partiií. Bude pohlcovat i pot, protože přirozeně váže vodu. 

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Klouby a kosti
    • Svaly a sport
    10. 05. 2023

    Kvalitní kolagen při sportování

    Dobrý den,
     Potřeboval bych pomoci s výběrem co možná nejlepší kloubní výživy s kolagenem. Snažím se aktivně sportovat (cyklistika a tenis) a rad bych předešel případným pozdějším problémům a zlepšil regeneraci po sportu. Je mi 26 let.
     Děkuji

    Dobrý den,

    preventivní užívání kolagenu jako kloubního výživového doplňku v případě zvýšené zátěže na klouby je vhodné vícekrát opakovat např. ve schématu 3 měsíce užívání + 3 měsíce pauza, anebo podávání jen v obdobích zvýšené zátěže. 

    Pokud poptáváte kvalitní kolagenový doplněk, doporučila bych kolagen z ryb, který má dobrou biodostupnost. Vhodná je i složka vitamín C, který se na syntéze kolagenu v kloubech podílí. Tyto parametry splňuje třeba Abfarmis Mořský kolagen aj. 

    Více: Regenerace - důležitá součást tréninku, Kolagen na klouby i pleť - jaký vybrat

    KOLAGEN

    Zdraví
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Kůže
    • Svaly a sport
    22. 07. 2023

    Pleť po sportu

    Dobrý den, je mi 25, hodně běhám delší tratě, a občas bych potřeboval zklidnit pleť po sportovním výkonu, kdy je zpocená, náchylnější k zánětům, citlivější. Poradíte mi nějaký přípravek? Děkuji

    Dobrý den,

    osobní zkušenost mám s krémem Avene Cicalfate.

    AVENE Cicalfate+ Obnovující ochranný krém 100ml 
    Zitenax Active krémpasta 50ml

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková
    lékárník BENU, Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.