Jak si poradit s kašlem a rýmou?

JAK SI PORADIT S KAŠLEM A RÝMOU?

 • Články o zdraví

Při nachlazení se můžeme setkávat s různými projevy. Nejčastějšími projevy při nachlazení jsou rýma a kašel, popřípadě bolest v krku.

Kašel

Kašel je jedním ze základních obranných mechanismů těla. Tělo tak reaguje na překážku v dýchacích cestách, což může být cizí těleso, nebo i hlen. Kašel je jedním z nejčastějších příznaků onemocnění dýchacích cest. Předtím, než začneme s léčbou kašle, je potřeba rozlišit, o jaký druh kašle se v našem případě jedná.

Rozlišujeme dva typy kašle:

 • Suchý - u tohoto typu kašle se netvoří hlen a kašel je dráždivý a často narušuje spánek.
 • Vlhký – základním projevem u vlhkého kašle je, že se tvoří hlen a dochází k jeho vykašlávání.

S kašlem si můžeme poradit i v lékárně (existuje celá řada volně prodejných léků na kašel a bolest v krku), avšak jsou případy, kdy je potřeba navštívit lékaře. Lékaře bychom měli navštívit, pokud dojde k vykašlávání krve, nebo se jedná o kašel, který trvá déle než 6 týdnů. V každém případě bychom měli vyhledat dětského lékaře, pokud kašlem trpí novorozenec.

Co na suchý kašel?

 • Butamirát (SINECOD TBL, TUSSIN GTT) – jedná se o antitusikum nekodeinového typu, výhodou je, že by neměl ve velké míře způsobovat ospalost.
 • Dextrometorfan (ROBITUSSIN ANTITUSSICUM) – potlačuje kašel centrálním mechanismem a je potřeba počítat s tím, že může ovlivňovat pozornost.
 • Bylinné preparáty  (DROSETUX) – největší výhodou bylinných preparátů je, že je můžeme použít i v těhotenství nebo při kojení.

Co na odkašlávání – vlhký kašel?

Všechny látky působí tak, že ředí hlen a podporují jeho snadnější vykašlávání. Je potřeba pít hodně tekutin, aby se hlen zředil. Všechny tyto přípravky se nedoporučují podávat na noc, ale aspoň 4 hodiny před spaním. 

Rýma

Rýma je zánět nosní sliznice, který se někdy může rozšířit i do nosních dutin nebo uší. Nejčastějšími projevy jsou pocit ucpaného nosu, vodnatá sekrece z nosu ve formě hlenu. Pokud je hlen průhledný, jde o klasickou rýmu, pokud se však hlen změní na nažloutlý nebo zelený, jedná se o bakteriální infekci a je potřeba vyhledat lékaře.

Rýmu můžeme rozdělit na:

 • Akutní – trvá jeden až dva týdny                                                                                                       
 • Chronickou – může přetrvávat i měsíce

Jak na rýmu?

V dnešní době existují na trhu léky na rýmu uvolňující ucpaný nos, ve formě kapek, sprejů a gelů a také pro všechny věkové kategorie. U malých dětí se doporučuje kromě přípravků na uvolnění nosu používat odsávačku na hleny (NOSÁTKO, BABY VAC).

 • Dekongestiva (OLYNTH HA, OTRIVIN, MUCONASAL PLUS, NASIVIN) – výhodou těchto produktů je, že přinášejí pocit uvolnění nosu velmi rychle, avšak je potřeba počítat s tím, že se mohou používat maximálně 7 dní.
 • Mořská voda (QUIXX, STERIMAR UCPANÝ NOS, PHYSIOMER HYPERTONIC) – výhodou je, že se mohou používat i delší dobu a také to, že je mohou používat těhotné a kojící, avšak účinek není tak silný jako u dekongestiv.
 • Bylinné preparáty (RYMASTOP, SINUPRET) – výhodou léků Sinupret je, že se dělá ve formě polykacích tablet a uvolňuje i zadní rýmu a ucpané dutiny.

Výběr vhodného přípravku, jeho účinky a dávkování vždy konzultujte s lékařem nebo lékárníkem.A nezapomeňte, že předejít nachlazení mohou pomoci například i léky na posílení imunity nebo léky na chřipku a nachlazení.


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.