Jak si poradit s kašlem a rýmou?

JAK SI PORADIT S KAŠLEM A RÝMOU?

PharmDr. Barbora Kuthanová

PharmDr. Barbora Kuthanová

Při nachlazení se můžeme setkávat s různými projevy. Nejčastějšími projevy při nachlazení jsou rýma a kašel, popřípadě bolest v krku.

 • Články o zdraví
 • Dýchání

Kašel

Kašel je jedním ze základních obranných mechanismů těla. Tělo tak reaguje na překážku v dýchacích cestách, což může být cizí těleso, nebo i hlen. Kašel je jedním z nejčastějších příznaků onemocnění dýchacích cest. Předtím, než začneme s léčbou kašle, je potřeba rozlišit, o jaký druh kašle se v našem případě jedná.

Rozlišujeme dva typy kašle:

 • Suchý - u tohoto typu kašle se netvoří hlen a kašel je dráždivý a často narušuje spánek.
 • Vlhký – základním projevem u vlhkého kašle je, že se tvoří hlen a dochází k jeho vykašlávání.

S kašlem si můžeme poradit i v lékárně (existuje celá řada volně prodejných léků na kašel a bolest v krku), avšak jsou případy, kdy je potřeba navštívit lékaře. Lékaře bychom měli navštívit, pokud dojde k vykašlávání krve, nebo se jedná o kašel, který trvá déle než 6 týdnů. V každém případě bychom měli vyhledat dětského lékaře, pokud kašlem trpí novorozenec.

Co na suchý kašel?

 • Butamirát (SINECOD TBL, TUSSIN GTT) – jedná se o antitusikum nekodeinového typu, výhodou je, že by neměl ve velké míře způsobovat ospalost.
 • Dextrometorfan (ROBITUSSIN ANTITUSSICUM) – potlačuje kašel centrálním mechanismem a je potřeba počítat s tím, že může ovlivňovat pozornost.
 • Bylinné preparáty  (DROSETUX) – největší výhodou bylinných preparátů je, že je můžeme použít i v těhotenství nebo při kojení.

Co na odkašlávání – vlhký kašel?

Všechny látky působí tak, že ředí hlen a podporují jeho snadnější vykašlávání. Je potřeba pít hodně tekutin, aby se hlen zředil. Všechny tyto přípravky se nedoporučují podávat na noc, ale aspoň 4 hodiny před spaním. 

Rýma

Rýma je zánět nosní sliznice, který se někdy může rozšířit i do nosních dutin nebo uší. Nejčastějšími projevy jsou pocit ucpaného nosu, vodnatá sekrece z nosu ve formě hlenu. Pokud je hlen průhledný, jde o klasickou rýmu, pokud se však hlen změní na nažloutlý nebo zelený, jedná se o bakteriální infekci a je potřeba vyhledat lékaře.

Rýmu můžeme rozdělit na:

 • Akutní – trvá jeden až dva týdny                                                                                                       
 • Chronickou – může přetrvávat i měsíce

Jak na rýmu?

V dnešní době existují na trhu léky na rýmu uvolňující ucpaný nos, ve formě kapek, sprejů a gelů a také pro všechny věkové kategorie. U malých dětí se doporučuje kromě přípravků na uvolnění nosu používat odsávačku na hleny (NOSÁTKO, BABY VAC).

 • Dekongestiva (OLYNTH HA, OTRIVIN, MUCONASAL PLUS, NASIVIN) – výhodou těchto produktů je, že přinášejí pocit uvolnění nosu velmi rychle, avšak je potřeba počítat s tím, že se mohou používat maximálně 7 dní.
 • Mořská voda (QUIXX, STERIMAR UCPANÝ NOS, PHYSIOMER HYPERTONIC) – výhodou je, že se mohou používat i delší dobu a také to, že je mohou používat těhotné a kojící, avšak účinek není tak silný jako u dekongestiv.
 • Bylinné preparáty (RYMASTOP, SINUPRET) – výhodou léků Sinupret je, že se dělá ve formě polykacích tablet a uvolňuje i zadní rýmu a ucpané dutiny.

Výběr vhodného přípravku, jeho účinky a dávkování vždy konzultujte s lékařem nebo lékárníkem.A nezapomeňte, že předejít nachlazení mohou pomoci například i léky na posílení imunity nebo léky na chřipku a nachlazení.

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  21. 04. 2020

  Suchý dráždivý kašel v těhotenství

  Dobrý den,

  na večer mě trápí suchý dráždivý kašel, chtěla jsem se zeptat, jaké léky můžu použít, jsem v prvním trimestru.

  Děkuji za odpověď

  Dobrý den,

  v prvním trimestru je to s kašlem složité. Mohu doporučit pouze homeopatii a to kombinovaný sirup Drosetux, který se užívá 2-3x denně 15ml. V případě nedostatečné odezvy Vám nezbude nic jiného, než navštívit lékaře.

  DROSETUX NEO sirup 1X150ML

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  • Děti
  • Dotaz na produkt
  • Oči a Uši
  26. 12. 2019

  Lék na kašel pro dítě

  Dobrý den,
  dcera (2roky a 8 měsíců) má rýmu hustší ,která ji samozřejmě steka do krku hlavně v noci když spí ,takže ráno se probouzí zahlenena a kašle přes den zakasle občas někdy suše někdy se snaží vykašlat hleny.Davala jsem kalobu ,ale ta se může dávat jen nějakou dobu.Chci se zeptat na nějaký sirup ,který by byl pro ni vhodný.
  Lékařka teď neordinuje .
  Předem Vám moc děkuji za Vaši odpověď

  Pěkný den,

  na kašel zakupte ACC v sirupu, dovede hlen rozředit a zároveň posunout hlen v dýchacích cestách ven. Dávkujte přes den, poslední dávku dejte v 17 hodin odpoledne. Na noc na tišení kašle dávkujte Fenistil v kapkách. Na rýmu používejte nosní kapky (ne sprej) lépe vypláchnou středouší a zabrání vrážení rýmy do oušek a do dutin.

  ACC SIRUP

  FENISTIL KAPKY

  NASIVIN KAPKY

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  20. 01. 2020

  Sirup na kašel pro děti do 1 roku

  Dobrý den je nějaky sirup na kašel pro děti od šesti měsíců? Děkuji

  Dobrý den,

  můžete zkusit Prospan sirup. Je od narození. Užívá se 2krát denně 2,5 ml. Pokud se stav miminka nebude do 3 dnů lepšit bude vhodná návštěva lékaře. Zvlhčujte vzduch. Od 6 měsíců lze vyzkoušet  i čajíčky - viz odkaz níže.

  Přeji hezké odpoledne.
  Mgr. Naďa Spratková
  Benu lékárna Frýdek Místek

  Prospan sirup

  Megafyt dětský čaj dýchací cesty

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek Místek, OC Frýda zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Homeopatie
  15. 09. 2020

  homeopatie na žlutou rýmu

  Dobrý den, dcera 3 roky trpí poměrně často na žlutou hustou rýmu z nosu, která se jí vždy dostane i do očí a pociťuje bolesti celé hlavy. Můžete mi prosím poradit, jaký homeopatický lék by byl vhodný? Děkuji za odpověď

  Dobrý den,

  pokud jde o hustou žlutou rýmu, je vhodné podávat mercurius solubilis 9CH 3-4x denně 5 kuliček. Zaměřila bych se ale spíše na počátek nachlazení. Velice dobré zkušenoati mám s nosním sprejem Euphorbium, které se aplikuje do každé nosní dírky 3x denně. Dále podávám Engystol 4x denně 1 tabletku vycucat a dále Kalobu kapky 3x denně 10 kapek, která je sice registrována na kašel, ale funguje protivirově. Čím dříve se podá, tím, lépe zabírá. Tzn. dětem podávám při prvním náznaku nachlazení (často při prvním "skleněném oku").
  Engystol lze podávat i preventivně 1-2x denně 1 tabletku.
  Pokud dcera nezvládne cucání, lze kuličky a tabletky homeopatie rozpustit v čisté vodě, ale pozor, roztok nesmí přijít do styku s kovem.

  EUPHORBIUM COMPOSITUM HEEL nosní podání SPR SOL 20ML   
  ENGYSTOL neobalené tablety 50   
  KALOBA perorální GTT SOL 1X20ML
  MERCURIUS SOLUBILIS 9CH granule 4G

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Homeopatie
  15. 09. 2020

  Homeopatie na rýmu u dítěte

  Dobrý den, prosím o radu homeo. léčby u 3,5 letého dítěte. Jedná se o stále se opakující rýmy, kdy vodnatá rýma přechází ve žlutou a dítě se nemůže vysmrkat. Zároveň odmítá jakékoliv kapky do nosu. Někdy je rýma bez teplot, někdy mírně zvýšená teplota 2-3 dny.
  Předem děkuji za odpověď

  Dobrý den,

  v počátku doporučuji začít podávat co nejdříve kapky Kalobu 3xdenně 10 kapek. Funguje protivirově, tzn. i na rýmu. Z homeopatie doporučím Euphorbium nosní spray aplikovat 3x denně a cucat Engystol 4x denně 1 tabletku. Pokud nezvládne děcko cucat, lze homeopatii rozpustit v čisté vodě a vypít. Roztok nesmí přijít do styku s kovem.

  ENGYSTOL neobalené tablety 50 na e-shopu nedostupné, ale v kamenné lékárně seženete
  EUPHORBIUM COMPOSITUM HEEL nosní podání SPR SOL 20ML
  KALOBA perorální GTT SOL 1X20ML

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  • Těhotenství a kojení
  08. 10. 2020

  Lék na kašel a rýmu při Covid19 vhodný při kojení

  Dobrý den, můžete mi prosím poradit vhodný lék pro lepší odkašlávání, který lze užívat při kojení? Mám pozitivní test na Covid a mám kašel, který je někdy sušší a namáhavý, občas něco vykašlu.

  Také prosím o doporučení nosních kapek na zadní rýmu, též vhodných při kojení. Děkuji předem za radu, Hezký den,

  Dobrý den.

  COVID-19 pro toto nemá žádný význam, ty léky jsou symptomatické a tedy není směrodatná příčina. 

  Vhodné jsou léky s obsahem Ambroxolu (Mucosolvan, Abrobene aj.) či N-AcetylCysteinu (ACC, NAC Al, Mucobene). Spíše nevhodné jsou léky s obsahem Guiafenesinu (Robitussin, Stoptussin, Vicks) a to proto, že ta látka má i mnoho jiných účinků a navíc je silně hořká. hrozí tedy ovlivnění chuti mléka předčasné odstavení kojence. Za chuťové vjemy nelze ručit ani u látky NAC, která má trochu zápach po síře a změnu chuti mléka nelze vyloučit.

  Pokud chcete přípravek výslovně určený pro těhotné a kojící ženy, zvolte Stopkašel sirup. Je vhodný na oba typy kašle, tedy vám odpadne řešit, jaký typ kašle zrovna převládá. Vhodným doplňkem na škrábání v krku a kašel jsou stopkašel pastilky.

  U sprejů je to jednodušší a dá se říct, že žádný není vyloženě nevhodný. Jakékoliv ovlivnění dítěte je velmi nepravděpodobné, protože u většiny léčivých sprejů je prokázáno, že se do krve dostává jen stopové množství látky. Vyhnul bych se řadě Sanorin, neboť je nejstarší a nejméně o té látce víme. Nevolil bych ani kortikoidy (Flixonase, Beclometason), neboť jsou spíše vhodné na chronické obtíže. Ze sprejů bych zvolil např. rymastop, který je zase přímo pro těhotné a kojící ženy určen.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.