Postcovidový syndrom: Jak bojovat s příznaky long covidu?

POSTCOVIDOVÝ SYNDROM: JAK BOJOVAT S PŘÍZNAKY LONG COVIDU?

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Od dob pandemie se onemocnění Covid-19 hodně změnilo. Jeho nové varianty jsou stále velmi nakažlivé, ale v populaci s velkým počtem lidí se získanou imunitou po prodělané nemoci nebo po přeočkování koronavirus naštěstí způsobuje většinou jen méně nebo středně závažné infekce. Přestože onemocnění koronavirem často není ani testováno a odlišeno od běžného nachlazení nebo chřipky, stále zůstává hrozba nepříjemných následků po covidu v podobě projevů postcovidového syndromu. Koho postcovid postihuje, jak se pozná a lze se před ním chránit?

  • Články o zdraví
  • Články o dýchacích cestách
  • Články o nemocech

7 minut čtení


Co je long covid a postcovidový syndrom? Co je long covid a postcovidový syndrom?

Průběh nemoci Covid-19 může být na celé škále od bezpříznakových po závažné příznaky vyžadující hospitalizaci. Nové varianty koronavirů jako omicron a jeho subvarianty nejčastěji vyvolávají mírné nebo středně závažné příznaky onemocnění. Hlavně rizikoví pacienti ale stále mohou být ohroženi i těžkým průběhem. Také délka zotavení z covidu je velmi proměnlivá. Akutní fáze nemoci obvykle netrvá déle než 4 týdny. Pokud příznaky přetrvávají déle, hovoří se už o dlouhém covidu, pro který se vžil i anglický termín long covid.

Přetrvávající potíže 4-12 týdnů po koronavirové infekci představují post-akutní koronavirový syndrom. O postcovidovém syndromu jako takovém lze hovořit až pokud zdravotní obtíže související s koronavirovou infekcí přetrvávají 12 týdnů a déle od počátku nemoci. Tato postcovidová fáze se někdy označuje i jako chronický covid. Vedle toho long covid zahrnuje post akutní i chronickou fázi koronavirového onemocnění.

Postcovid

Jak častý je postcovidový syndrom?

Postcovidový syndrom je stále nová a těžko uchopitelná diagnóza. Mnoho otázek kolem jeho vzniku a průběhu zatím zůstává nezodpovězeno. Podle různých odhadů se nějaká forma postcovidového syndromu může rozvinout u 5-20 % lidí po prodělání infekce Covidem-19. Příznaky akutní a post-akutní infekce někdy plynule přechází do projevů postcovidu. Jindy ale příznaky postcovidového syndromu přicházejí i několik týdnů po plném uzdravení, a dokonce se mohou rozvinout i u pacientů, kteří samotnou infekci Covidem-19 překonali zcela bezpříznakově.

Rizikové faktory rozvoje postcovidového syndromu Rizikové faktory rozvoje postcovidového syndromu

  • Těžký nebo dlouhý průběh infekce Covidem-19
  • Absence očkování proti Covidu-19
  • Kouření
  • Obezita
  • Vyšší věk
  • Jiné chronické nebo zánětlivé onemocnění u pacienta
  • Ženy
  • Opakované reinfekce Covidem-19
  • Onemocnění starší variantou koronaviru

Vznik chronického covidu je do značné míry nepředvídatelný. Přestože jsou výše uvedené faktory spojené s jeho častějším výskytem, existují i pacienti, kteří se těmto kritériím vymykají. Například těžký průběh covidu automaticky neznamená přechod do long covidu a postcovidového syndromu. Naproti tomu i pacienta s mírnými příznaky někdy může postihnout závažný postcovidový syndrom.

Příznaky postcovidového syndromu Příznaky postcovidového syndromu

Postcovidové projevy jsou nesmírně variabilní. Předpokládá se, že postižen může být prakticky jakýkoliv orgán v těle. Na vzniku příznaků má pravděpodobně podíl chronický zánět cév nebo autoimunitní změny vyprovokované koronavirovou infekcí, zejména silná zánětlivá reakce označovaná jako cytokinová bouře. Další spojitosti s postcovidovými příznaky ale zůstávají neobjasněné. Jaké má postcovidový syndrom příznaky? Toto jsou ty nejčastější:

  • Únava a nevolnost po námaze
  • Zvýšená teplota
  • Kašel, dušnost a bolest na hrudi,
  • Změny čichu nebo chuti
  • Depresivní a úzkostné nálady, neschopnost soustředit se tzv. mozková mlha
  • Průjem a zažívací potíže
  • Bolesti kloubů a svalů, někdy popisované i jako bodavá bolest nebo mravenčení
  • Bušení srdce
  • Bolesti hlavy a závratě, tinitus
  • Kožní vyrážky nebo silné vypadávání vlasů
  • Nespavost
  • U žen ojediněle i změny menstruačního cyklu
  • Zhoršení nebo propuknutí chronických onemocnění jako cukrovka nebo hypertenze

Nejtypičtějším projevem long covidu bývá únava, která patří i mezi příznaky postvirového syndromu obecně, a byla známá už dlouho před koronavirovou pandemií. Únava spojená s virovou infekcí případně až projevy chronického únavového syndromu ale vznikají vzácně a nepředstavovaly tak rozsáhlý problém jako postcovidový syndrom.

Další variabilní projevy long covidu a postcovidového syndromu mohou někdy imitovat jiná onemocnění. Například bolest na hrudi po covidu může připomínat až příznaky srdečního infarktu. Také bolesti kloubů po covidu, obzvláště pokud se postcovidový syndrom rozvinul až s odstupem, nemusí být s původním onemocněním snadno spojitelné.

Postcovidový syndrom u dětí

Z hlediska nákazy Covidem-19 děti nepatřily nikdy mezi rizikové skupiny. Jejich rozvíjející se imunitní systém díky aktivnímu fungování brzlíku pravděpodobně lépe zvládal bojovat s koronaviry. Děti jsou také méně citlivé k nákaze kvůli menšímu počtu angiotensinových receptorů, které Covid-19 využívá k průniku do lidských buněk. Rozvoj postcovidového syndromu u dětí bývá vzácný, i přes obvykle lehký průběh onemocnění se ale může rozvinout.

Jak se projevuje postcovidový syndrom u dětí? Příznaky bývají variabilní a těžko uchopitelné. Diagnostika postcovidového syndromu u dětí je proto velmi obtížná. Zpravidla je třeba vyloučit všechny jiné možné příčiny potíží včetně astma, respiračních onemocnění, psychogenního kašle, anemie nebo poruch pozornosti a mnoha jiných. Nutné je hledat souvislost s dříve prodělaným covidem nebo chřipkou či nachlazením, které mohly ve skutečnosti být nerozpoznanou covidovou infekcí. Někdy je nutné dát do souvislosti projevy postcovidu s výskytem Covidu-19 v okolí dítěte, protože samo dítě mohlo prodělat infekci zcela bez příznaků.

I v případě dětí má postcovidový syndrom příznaky obdobné standardnímu průběhu u dospělých. Z běžných projevů se u dětských pacientů nejčastěji vyskytne zvýšená teplota nebo i horečka, potíže s dýcháním a ztráta chuti nebo čichu.

Dětský multisystémový zánětlivý syndrom

Komplikaci typickou u dětských pacientů a mladistvých představuje syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi. Jde o projevy rozvíjející se 2-6 týdnů po infekci Covidem-19, spadá tedy spíše mezi akutní a long covidové příznaky. Jde o silnou imunitní reakci, která bývá částečně autoimunitní reakcí. Vede k zánětu, který může postihnout různé orgány, nebezpečné je hlavně postižení srdce a cév. K rozvoji tohoto syndromu dochází pravděpodobně zejména u dětí, které k němu mají genetické predispozice.

 

​  Diagnostika postcovidového syndromu ​ Diagnostika postcovidového syndromu

Stanovení diagnózy postcovidového syndromu je často náročné a zdlouhavé. Příznaky jako únava po covidu nebo bolesti hlavy a pohybového aparátu jsou nespecifické a jen obtížně se jejich příčina s jistotou spojuje s proděláním koronavirové nákazy. Navíc u každého pacienta může probíhat postcovidový syndrom trochu odlišně.

Co dělat, pokud vás trápí příznaky, které by mohly mít spojitost s long covidem nebo postcovidovým syndromem? Svůj stav určitě nepodceňujte a vydejte se ke svému praktickému lékaři. Právě on vás může odeslat na vyšetření ke specialistovi. Nejčastěji je nutné vyšetření plicním lékařem (pneumologem), ale mohou být potřebná i kardiologická a neurologická vyšetření nebo konzultace s fyzioterapeutem. Před stanovením diagnózy postcovidového syndromu lékaři pomocí vyšetření nejprve musí vyloučit jiné možné příčiny potíží.

Léčba postcovidového syndromu Léčba postcovidového syndromu

Příznaky long covidu a postcovidového syndromu jsou velmi proměnlivé. Proto v případě postcovidového syndromu léčbu vždy vede lékař specialista, podle symptomů, které se vyskytly u konkrétního pacienta. Pro závažné případy postcovidového syndromu je doporučeno pacienty odkázat na centra postcovidové péče, kde při léčbě současně spolupracují lékaři různých medicínských oborů.

Jak dlouho trvá postcovidový syndrom? Délka postcovidových obtíží se počítá na týdny a měsíce a je prakticky nepredikovatelná.

Mezinárodní den povědomí o long covidu

Postcovidové problémy mají oficiálně svůj den. Připadá na 15. březen a v tento den se na různých místech ve světě konají akce, které mají poukázat na miliony lidí bojující s dlouhodobými následky koronavirové infekce. Nemocní sdílejí své příběhy a vysvětlují veřejnosti, jak silně může long covid příznaky jako únava, bolesti nebo závratě doslova obrátit život vzhůru nohama. Vyzývá také vědecké a zdravotnické instituce k tomu, aby společně pracovaly na výzkumu diagnostických metod a efektivních léčebných postupů.

 

Jak můžu podpořit zotavení po covidu? Jak můžu podpořit zotavení po covidu?

Účinným nástrojem pro boj s long covidem a příznaky postcovidu se stala pohybová léčba. Cvičení šité na míru pacientům s postcovidovým syndromem jim pomáhá postupně zvyšovat toleranci fyzické zátěže. Kombinuje cvičení rozvíjející sílu a vytrvalost spolu s dechovou rehabilitací například v podobě nácviku bráničního dýchání a správného držení těla. Pro domácí rehabilitaci vydala Klinika tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Fakultní nemocnice Olomouc edukační brožuru, která pacienty názorně provádí základními cviky. Odkaz na elektronickou verzi poskytuje pacientům volně na internetu viz Možnosti rehabilitace u pacientů po prodělaném onemocnění Covid-19.

Kdy začít s rehabilitací?

Smyslem cvičení po covidu je zvyšovat toleranci fyzické zátěže a odolnost organismu. Pacienti s postcovidovou intolerancí zátěže (Post-Exertional Malaise, PEM) by ale neměli při cvičení jít až do maximální výkonu, který by vedl k rozvoji pozátěžové únavy. Cvičební plán má individuálně respektovat stav každého pacienta. Kdy je vhodné s pohybovou rehabilitací začít?

  • 2 týdny po vyléčení u pacientů s běžným průběhem Covidu-19
  • 6-8 týdnů po vyléčení u pacientů s průběhem vyžadujícím hospitalizaci
  • Až na doporučení lékaře u pacientů s průběhem vyžadujícím plicní ventilaci

Podpora imunity a výživa

Výživový stav ovlivňuje komplexně celkové zdraví. Z hlediska postcovidového syndromu ale ještě víme o vlivu jednotlivých nutrientů na celkový stav příliš málo na to, aby se dala formulovat obecná doporučení, co užívat po covidu. Například ale u vitamínu D se předpokládá, že díky vlivu na podporu imunity přispívá k ochraně před těžkým průběhem a tím by mohl pomáhat i v prevenci rozvoje long covidu. Navíc je důležitý pro správnou funkci svalů, které mohou být postcovidovým syndromem postiženy. Koronavirus také může vyvolat zažívací potíže. Existuje teorie, že tyto potíže souvisí se změnami střevní mikroflóry, a proto by mohlo být prospěšné podávání probiotik. Z hlediska ovlivnění únavy byly prováděny studie s užíváním ženšenu (Panax ginseng) nebo koenzymu Q10. Železo, hořčík nebo selen jsou zase podezřelé z toho, že jejich nedostatek by mohl mít na průběh postcovidového syndromu negativní vliv stejně jako nutriční podvýživa obecně.

Existuje prevence postcovidového syndromu? Existuje prevence postcovidového syndromu?

Za prevenci postcovidového syndromu se dá prostě označit prevence chycení samotné nemoci Covid-19. Tedy nezapomínat na správné mytí rukou, vyhýbat se kontaktu s nemocnými a na rizikových místech se chránit respirátorem nebo nanorouškou. Velký význam má také předcházení těžkému průběhu onemocnění. Lidem s rizikovými faktory závažného průběhu onemocnění je proto doporučeno nechat se přeočkovat. Význam má u rizikových pacientů také antivirotická léčba v případě onemocnění, protože zabrání těžkému průběhu nemoci. V neposlední řadě to, co může udělat každý pro prevenci covidu i onemocnění obecně, je dbát na zdravý životní styl, pestře se stravovat a vybírat kvalitní potraviny, pravidelně se věnovat fyzické aktivitě a dopřávat si zdravý a vydatný spánek.


ZDROJE

  • DAVID, Jan a FINGERHUTOVÁ, Šárka. Postcovidové obtíže u dětí a mladistvých. Online. Pediatrie pro praxi. [cit. 2025-03-05].
  • Jak poznat postcovidový syndrom ? Online. STÁTNÍ ZDRAVOTNÍ ÚSTAV. 2022. Dostupné z: https://szu.gov.cz/wp-content/uploads/2023/11/Jak-poznat-postcovidovy-syndrom_2022.pdf. [cit. 2025-03-05].
  • Long COVID and its Management. Online. International Journal of Biological Sciences. 2022 Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9305273/
    pdf/ijbsv18p4768.pdf. [cit. 2025-03-05].
  • MOŽNOSTI REHABILITACE U PACIENTŮ PO PRODĚLANÉM ONEMOCNĚNÍ COVID-19. Online. Klinika tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Fakultní nemocnice Olomouc. Dostupné z: https://www.fnhk.cz/plic/centrum-postcovidove-pece/jak-rehabilitovat-po-covid-prirucka-pro-pacienty. [cit. 2025-03-05].
  • Nutraceuticals and Dietary Supplements for Older Adults with Long COVID-19. Online. Elsevier. 2022. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9212635/
    pdf/main.pdf. [cit. 2025-03-05].
  • Post COVID-19 condition (long COVID). Online. World Health Organization. 2025. Dostupné z: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/post-covid-19-condition-(long-covid). [cit. 2025-03-05].
  • Postcovidový syndrom. Online. NZIP. 2024. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/1400-postcovidovy-syndrom. [cit. 2025-03-05].
  • Practical Recommendations for Exercise Training in Patients with Long COVID with or without Post-exertional Malaise: A Best Practice Proposal. Online. Sports Medicine. 2024. Dostupné z: https://link.springer.com/content/pdf/10.1186/
    s40798-024-00695-8.pdf
    . [cit. 2025-03-06].

COVID Testy Nanoroušky

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

  • Zdravotnický prostředek

Skladem na e‑shopu

109 Kč

  • Ochranná pomůcka
  • Zdravotnické potřeby
  • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

389 Kč

  • Volně prodejný lék
  • První pomoc

Skladem na e‑shopu

239 Kč

  • Imunita
  • Doplněk stravy
  • Akce 3+1

Skladem na e‑shopu

149 Kč

  • Volně prodejný lék

Skladem na e‑shopu

195 Kč

  • Zdravotnické potřeby

Skladem na e‑shopu

295 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Koronavirus
    • Vitamíny a minerály
    24. 09. 2020

    Je vhodné užívat vitamín D při onemocnění COVID-19?

    Dobrý den,dozvěděla jsem se,že vitamín D je zaké mimo jiné důležitý pokud člověk dostane covid-19.Prý se z těla nejvíce vylučuje prátě tento vitamín a máme se jím nadopovat.Je to pravda?

    Dobrý den,

    zaznamenal jsem v médiích několik článků a snad i vyjádření odborníků o tom, že u vážných případů onemocnění COVID-19 byly nalezeny velmi nízké hladiny vitamínu D. Podle dostupných informací tyto nálezy souvisejí s těžkým zánětlivým stavem, který v těle zásoby vitamínu D vyčerpá a zatím je nejasné, zda je nedostatek vitamínu D vyvolaný průběhem onemocnění nebo právě předchozí nižší hladina vitamínu D vedla k těžšímu průběhu nemoci. Toto se zatím musí potvrdit studiemi, které pravděpodobně budou probíhat. Podle odborného časopisu Lancet je také otázkou jestli může mít podávání vitamínu D pozitivní účinky již v průběhu onemocnění, dostupných dat je zatím málo pro jednoznačnou odpověď. Nicméně závěrem se kterým souhlasím je, že preventivní podávání vitamínu D v denních dávkách 400 IU - 800 IU (běžně používaných pro pro udržení zdraví kostí a svalů) je bezpečné. A pokud bude tato dávka vitamínu D snižovat dopad onemocnění COVID-19, pak lze vidět v tomto užívání možný benefit při minimálním riziku i přesto, že vědecky ověřených informací je zatím málo. Odkaz na přehledový článek ze srpna 2020 v časopise Lancet naleznete níže.

    Vitamin D for COVID-19: a case to answer?

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Chřipka a nachlazení
    26. 09. 2020

    Odhalí CRP test přítomnost koronaviru COVID-19?

    Dobry den zachyti pritomnost koronaviru v tele i CRP test

    Dobrý den.

    CRP test je v tomto případě k ničemu. Má hlavní úlohu při orientační diferenciální diagnóze bakteriální nákazy. Průkazné jsou jen vysoké hladiny CRP, kdy lze očekávat bakteriální patogen (ne 100%). Návíc vám neřekné o jakou bakterii se jedná ani kde všude se usídlila. Pokud je hladina jen mírně zvýšená může se jednat o virózu (zase bez rozlišení), neinfekční zánět kdekoliv v těle, CRP mohou falešně zvýšit v počátku také některé léky i nezánětlivá onemocnění, může se jedna také o vaši normu. 

    Logicky tedy nemá v diagnóze COVID-19 ani jiného viru CRP žádný význam. Odhalit jej mohou jen testy na specifické protilátky a ni ty nejsou 100% a proto se opakují. pomoci může také výskyt specifických symptomů jako je ztráta chuti a čichu. To ale také nemusí být u každého a nemusí to být relevantní.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Koronavirus
    • Vlasy a Nehty
    12. 06. 2021

    Jak řešit padání vlasů po COVID-19?

    Dobrý den, po prodělání Covidu mi začali padat vlasy. Jsem muž 53 let. Můžete mi prosím doporučit nějaký přípravek, např. šampon, nebo vitamíny, minerály, atd.? Děkuji.

    Dobrý den,

    přesná příčina padání po prodělání COVID-19 není zcela známa, nicméně ve většině se jedná o únavu organismu a tím snížení regenerace. Doporučil bych kombinaci systémové a lokální léčby. K celkové léčbě bych použil dříve registrovaný léčivý přípravek, dnes již doplněk stravy Revalid. Při správném používání 1 tobolka 2x denně akceleruje růst vlasů a obnovuje unavené kořínky vlasů. Tobolky ideálně používejte s jídlem a dostatečně zapijte (cca 2-3 dcl vody). Do kombinace bych podpořil lysá nebo řidší místa aplikací spreje Belohair. Tento sprej nanášejte na suché vlasy 2x denně - vždy 10 stlačení na prsty a vmasírujte do pokožky.

    Revalid Hair Complex 180 kapslí

    BELOHAIR 20MG/ML kožní podání SOL 1X60ML

    S pozdravem,
    Mgr. Radek Machan
    lékárník BENU Děčín

    šipka Mgr. Radek Machan

    Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Koronavirus
    05. 12. 2021

    Může děti bolet hlava po Covidu ?

    Dobry den, potřebovala bych prosím poradit. Dcera měla před třemi týdny potvrzeny covid. Průběh měla míry bez nějakých velkých potizi(velký kašel a rýma, teplota, ztráta čichu a chuti). Ted ale mívá opakovaně bolest hlavy , a proto bych prosím potřebovala poradit, zda to máme řešit více a nebo jestli je to po covidu normální?
    Předem dekuji za odpověď

    Dobrý den,

    dcerka prodělává tzv. postcovidový syndrom. Jedná se o soubor příznaků po prodělaném Covid onemocnění, které mohou přetrvávat týdny, jedná se právě o bolest hlavy, únavu, vyrážku, dušnost a nespavost. Covid 19 není zcela probádaná nemoc a je zapotřebí určitě pečlivě kontrolovat zejména dětské pacienty. Bolest hlavy patří mezi typické příznaky postcovidového syndromu, ale je potřeba ji monitorovat. Svůj problém určitě komunikujte s pediatrem.

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Koronavirus
    • Spánek a stres
    03. 01. 2022

    Stres a postcovid

    Dobrý den, potřebovala bych poradit před měsícem jsem prodělala covid, mám od té doby bolesti, padání vlasů a motani hlavy, před týdnem se objevila i úzkost. Můžete mi poradit nějaké vitaminy na zotavení a něco proti té úzkosti? Děkuji

    Dobrý den.

    Doporučil bych POST-Covidový syndrom řešit přímo s centry post covidové péče.

    Ve stavech vyčerpání organismu lze podat dětem i dospělým Multi-sanostol sir. Na úzkosti budou nejlépe zabírat léky na předpis. Můžete zkusit ale i ty bylinné, volně prodejné. Vhodný by byl např. Persen. Ještě vhodnější je Novo-Passit, nelze jej však podávat souběžně s některými léky. 

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Koronavirus
    14. 02. 2022

    Bolest nohou po Covidu

    Dobrý den chtěl bych se zeptat na nějaký připravek proti bolestí nohou od covidu mě to trápí ale mám strach aby to nebylo neco horsiho napr ALS nebo neco takoveho je mi 14 a 5 let hraju fotbal dekuji za radu nebo za tip 

    Dobrý den,

    doporučím pravidelně teď bolavá místa potírat 2x denně mastí Traumaplant (ať bolí či nebolí). Pokud neucítíte nějaké zlepšení do 14 dnů, vyhledejte lékaře. Ve 14 letech bych Vám nerada doporučovala tablety na polykání. Rekonvalescence po Covidu je delší, než jsme zvyklí a návrat k původnímu stavu se vrací pozvolně. Zvláště při větší fyzické zátěži.

    TRAUMAPLANT mast 100G

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková
    lékárník BENU, Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.