Vypadávání vlasů

VYPADÁVÁNÍ VLASŮ

Henrieta Molnárová

Henrieta Molnárová

Ztráta vlasů je častý problém, který trápí poměrně velké procento lidí. Spíš než o zdravotní problém jde o problém estetický.

 • Články o zdraví
 • Pleť a pokožka

Na úvod je potřeba zmínit, že vypadávání vlasů je úplně normální a přirozený jev. Jedná se o proces obměny, kdy vlasy vypadnou a místo nich začínají růst nové. Například po umytí vlasů může vypadnout až 300 vlasů a je to zcela přirozené. Jestliže vám vlasy vypadávají v průměru 25-100 vlasů za den, není potřeba to řešit. Pokud by bylo vypadnutých vlasů více, jedná se o nadměrné vypadávání vlasů, se kterým lze bojovat. Jelikož na kamenných pobočkách i v internetové lékárně víme, jak jsou vlasy pro mnohé důležité, věnujeme tomuto sortimentu nezvyklou péči.

Nadměrné vypadávání vlasů může být způsobené

 • změnami hladin hormonu -  může jít o nerovnováhu hormonu štítné žlázy, nebo estrogenu a testosteronu
 • velkým stresem
 • špatnou životosprávou - nedostatkem vitamínů, minerálů a bílkovin
 • některými léky
 • některými nemocemi - častěji se s vypadáváním vlasů potýkají lidé trpící cukrovkou, lupenkou
 • porodem u žen
 • ročním obdobím - především na jaře a na podzim (září, říjen), ale takové vypadávání by mělo být pouze přechodným jevem
 • dědičností - vypadávání vlasů může být také dědičné a projevuje se hlavně u mužů a to pleší, lysinami, kouty. Tyto problémy jsou způsobené dědičnou dispozicí k větší tvorbě testosteronu, který oslabuje vlasové cibulky a způsobuje, že vlasy začnou vypadávat. U žen se dědičnost častěji projevuje zhoršením kvality vlasů a celkovým prořídnutím.

Padání vlasů můžeme rozlišit na

 • difuzní – jedná se o celkovou ztrátu vlasů
 • ohraničené – jde o vypadávání vlasů v určité oblasti a nazýváme to také alopecia areata.

Co když je vypadávání vlasů dlouhodobé a jak tomu zabránit?

Tento problém lze řešit lokálními přípravky, nebo celkovou systémovou výživou, případně kombinací těchto dvou složek. Značka Vichy nabízí kompletní sortiment přípravků proti vypadávání vlasů od tablet až po šampony a kondicionéry.

Systémová výživa je ve formě tablet, které většinou obsahují komplex vícero látek na podporu růstu vlasů. Ve všeobecnosti platí, že tyto přípravky je potřeba užívat v průměru 3 měsíce, aby se dostavil požadovaný efekt. Ne vždy je zapotřebí zvolit komplexní přípravek, v některých případech stačí, když se tělu dodá jen jedna složka např. ve formě chybějícího minerálu nebo aminokyseliny.

Růst vlasů lze kromě systémové výživy podpořit i lokálními přípravky ve formě šamponu nebo aktivátoru. Lokální přípravky jsou vhodné pro lidi, kteří dávají přednost přírodnějšímu řešení. Lokální přípravky lze také kombinovat se systémovou výživou.

Tématem vypadávání vlasů se zabývá i značka IVYBEARS. Zkuste doplňky stravy ve formě gumových medvídků, které obsahují mimo jiné vitamíny a minerály i biotin. Tento vitamín přispívá k udržení normálního stavu vlasů.

Někteří pánové řeší problém s vypadáváním vlasů jednoduše za použití holicího strojku. Pokud chcete zvolit i vy toto řešení, sáhněte po skvělých výrobcích značky Braun.

Šampony a přípravky proti vypadávání vlasů

 • Kofein (ALPECIN ENERGIZER, PLANTUR 39) – kofeinové šampony aktivují vlasové kořínky a pomáhají předcházet vypadávání vlasů. Přípravky jsou vhodné pro každodenní používání.

Aktivátory

 • Minoxidil (BELOHAIR, NEOCAPIL) – je určen k léčbě úbytku vlasů formou plešatění. První výsledky by se měly dostavit po 3 měsících. Napomáhá růstu vlasů a také aktivuje růst nových vlasů.
 • Rostlinné preparáty (BIOAQUANOL U, CAPILLAN) – jedná se o rostlinné přípravky, které mají příznivý vliv na regenerační procesy. Při pravidelném používání se snižuje míra vypadávání vlasů.
Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  10. 05. 2020

  Co na padání vlasů po porodi?

  Dobrý den,
  Jsem 3 týdny po porodu a již pociťuji vypadávání vlasů. Mohl/a by jste mi doporučit vitaminy, které jsou vhodné pro kojící ženu s tímto problémem ? Dekuji

  Dobrý den,

  Váš problém je na podkladě hormonální změny. Věřte, že po skončení kojení se stav upraví. Můžete užívat čistý methionin dostupný v kamenných lékárnách. Další možností je užívání Vlasového hnojiva, ale je třeba zvážit současné užívání s jinými vitamíny. Já osobně bych doporučila užívání vitamínů vhodných pro těhotné (Chytré miminko, Mamavit, Elasti Q) a doplnila bych o methionin.

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková,
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Vlasy a Nehty
  13. 08. 2019

  Androgenní alopecie

  Dobrý den,
  kožní doktorka mi řekla, že mám androgenní alopecii. Můžete mi prosím poradit nějaké nejúčinější léky či vitámíny? Děkuji!

  Dobrý den,

  tablety na tyto problémy jsou vázané na lékařský předpis. Pacient si je hradí celé. Obsahují látku, která má vliv na mužské hormony a díky tomu se růst vlasů může stabilizovat a vypadávání zastavit. Výsledky jsou viditelné do tří měsíců a nejlepší účinek je při užívání minimálně 12 měsíců. Lokálně z přípravků lékárny můžete použít Neocapil. Působí na vypadávání vlasů a stimuluje růst nových vlasů. Aplikuje se dvakrát denně a první výsledky jsou znatelné po 2-4 měsících. Léčba je dlouhodobá a po ukončení aplikace může dojít k obnově vypadávání  nově narostlých vlasů. Stávající vlasové kořínky podpoříte kofeinovými šampony (Alpecin, Bioaquanol Intensive anti Hair Loss shampoo). Šampony nechte působit 1-2 minuty.

  S přáním pěkného dne
  PharmDr. Martina Hnilová,
  vedoucí lékárník, Zlín.

  Bioaquanol Intensive anti hair loss shampoo 250ml
  Alpecin C2 šampon 250ml

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Vlasy a Nehty
  10. 05. 2020

  Proti vypadávaní vlasů u mužů

  Dobrý den
  Chtěl bych se zeptat jestli u vás prodáváte i přípravky proti vypadávání vlasů pro muže.
  Předem díky za odpověď

  Dobrý den,
  většinu přípravku lze použít univerzálně pro muže i ženy. Například léčivý přípravek Revalid je takto univerzální a kromě tobolek naleznete pod touto značkou i šampony, které účinek doplní. Přímo určený pro mužskou formu plešatění je kožní léčivý přípravek Belohair. Zkuste toto nakombinovat a vydržte alespoň tři měsíce. Příčin vypadávání vlasů je mnoho. Níže uvádím odkaz na článek, který by Vám dále mohl pomoci s výběrem. Při neúčinnosti výše navrženého se určitě nebojte s problémem svěřit dermatologovi, který má široké možnosti léčby. 


  REVALID tvrdé tobolky 270
  Revalid SHAMPOO 250ml
  BELOHAIR 5% 50MG/ML kožní podání SOL 1X60ML
   

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan , Praha 5 Zličín, OC Globus zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Vlasy a Nehty
  04. 09. 2020

  Jaký Belohair je vhodný pro ženu ?

  Dobrý den, chci se zeptat zda jsou oba přípravky belohair určeny pro muže i ženy, nebo jen 2%? Potřebuji řešit problémy s padáním vlasů u sebe, jestli mi můžete poradit?

  Dobrý de,

  léčivo Belohair 2% je určeno k používání jak u mužů, tak u žen, aplikuje se 2x denně stiskem pumpičky a lahvička vydrží měsíc, vtírejte vždy do suchých vlasů. Je zapotřebí Belohair používat po dobu minimálně 3 měsíců, má tzv. zpožděný účinek ( nové vlasy registrujete cca po 2 měsících používání). Belohair 5% se používá u mužů s prokázanou androgenní alopecií, u žen není doporučován. Avšak ve výjimečných případech při pokročilých stadiích alopecie může Belohair použít i žena. Nežádoucím účinkem silnějšího Belohairu je svědění pokožky a tvorba lupů. Používání 2% varianty by Vám na vypadávání vlasů mělo postačit. Doplňte ještě užíváním tablet na podporu růstu vlasů osobně doporučuji Renovix, který mám vyzkoušený ( užívejte minimálně 3 měsíce.

  ADVANCE RENOVIX

   

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Vitamíny a minerály
  • Vlasy a Nehty
  21. 11. 2020

  Co užívat na padání vlasů u mužů?

  Dobrý den, prosím o pomoc.Díky velkému stresu mi začali padat vlasy.Od doby , kdy jsem zažil obrovský stres mi vlasy začali padat a nejde to zastavit.Uplynul od té chvíle rok a jsem na 50% úbytku vlasů.Mohl bych vlasy nějak a něčím dobrým vyživovat, abych to něčím brzdil, než upravím psychiku?Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  pokud mohu doporučit na padání vlasů je zapotřebí užívat léčbu vnitřní ve formě tobolek, i léčbu vnější (šampony a roztoky), u léčby je důležitá trpělivost, kdy účinek je znatelný cca po třech měsících užívání. 

  Z tobolek bych doporučila Advance Renovix, kde užívejte 2x denně 1 tobolku. Cca po dvou měsících užívání by měl výpad vlasů ustat, 3 měsíc byste měl pociťovat už i růst nových vlasů.

  Lokální formou ve formě roztoku na vtírání do pokožky vhodné pro muže je léčivo Belohair 5%, obsahuje látku, která podporuje růst vlasů, účinek je také zpožděný, nové vlasy narůstají cca po dvou měsících používání.

   

  ADVANCE RENOVIX

  BELOHAIR 5%

  Pokud by Vás problémy s vlasy trápily dále, mohu doporučit kliniku specializovanou na onemocnění vlasů, která je součástí nemocnice na Vinohradech

  https://www.fnkv.cz/centrum-zdrave-vlasy.php

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC LBC Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.