7 tipů, jak posílit imunitní systém

7 TIPŮ, JAK POSÍLIT IMUNITNÍ SYSTÉM

PharmDr. Barbora Kuthanová

PharmDr. Barbora Kuthanová

Jsou pro vás zimní měsíce obdobím častých chřipek, zánětů dýchacích cest, nachlazení a rýmy? Chytnete infekci při každé příležitosti – stačí průvan, prochladnutí nebo, aby na vás někdo prsknul. Užíváte pořád dokola antibiotika, ale ne a ne se z toho dostat? Příčinou může být oslabený imunitní systém. Jakými způsoby oslabenou imunitu posílit? Prozkoumejte s námi tipy na posílení imunity přírodní cestou a další návody, jak rychle zvýšit imunitu.

 • Články o zdraví
 • Imunita

7 minut čtení


Co je imunita? Co je imunita?

Imunitní systém představuje pro náš organismus štít, který odráží všechny nebezpečné patogeny. Zároveň je ale nepostradatelný při hojení zranění a při zánětech. Imunitní buňky odstraňují také naše vlastní poškozené buňky. Imunita se naprosto komplexně proplétá všemi našimi tkáňovými systémy a ovlivňuje mnoho funkcí organismu. Druhou stranou mince je, že spousta vnějších i vnitřních vlivů její fungování dokáže narušit.

Imunita je z hlediska infekcí v ohrožení hlavně během chladných měsíců. Nejsou to ale jen infekce, co imunitu oslabují. Neblaze se na fungování imunity podepisuje například dehydratace, podvýživa, chronický stres nebo cukrovka. Přirozeně je snížená imunita v těhotenství, v důsledku oslabení při porodu přetrvává snížená imunita v šestinedělí, dokud se maminka nezotaví a rozbouřené hormonální hladiny nezklidní. Síla imunity rovněž klesá s věkem. Starší lidé jsou proto náchylnější k nemocem a zároveň u nich některé příznaky nemocí, jako třeba horečka, mohou vypadat nenápadně.

Imunita po covidu
Prodělání virové infekce představuje pro imunitu zátěž. Vrátit se proto příliš rychle po nemoci do běžného tempa může být rizikové. Oslabená imunita totiž nemusí nápor zvládnout a velmi brzy můžeme onemocnět znovu. To platí i pro onemocnění covidem-19. Imunita je po omikronu podobně jako po jiných virózách oslabená, celkový stav ale v tomto případě může zhoršovat výrazný postvirový syndrom provázený únavou (označován také přímo jako postcovidový syndrom).

Otázka toho, jak dlouho má člověk imunitu po prodělání covidu-19 před další infekcí tímto virem, se ukázala v minulých letech jako dosti problematická. Dlouhodobá imunita po prodělání koronaviru je totiž velmi variabilní a u různých lidí se výrazně liší.

Jak se projevuje snížená imunita?

 • náchylnost k infekcím
 • zhoršené hojení ran
 • únava a vyčerpání
 • kožní potíže (mykózy, vyrážky)
 • zvýšené riziko rozvoje pásového oparu
 • infekce oportunitními patogeny (tj. patogeny, které u zdravých lidí nedokáži vyvolat nemoc)

Jaké jsou typy imunity? Jaké jsou typy imunity?

Lidský imunitní systém je neuvěřitelně komplexní spleť dějů, kterými se zabývají vědní a lékařské obory imunologie. Zjednodušeně se dá ale rozdělit imunita na 2 části. Jaké jsou typy imunity a čím se liší?

Nespecifická imunita

Nespecifická imunita je ta, se kterou se už narodíme. Je podmíněna našimi geny. Z toho důvodu se označuje také jako vrozená imunita nebo přirozená imunita. Protože její principy fungují celý život stejně, setkáte se také s označením jako neadaptivní imunita.

Specifická imunita

Imunita specifická je mladší sestřička nespecifické imunity, která se svou starší sestrou na ochraně organismu úzce spolupracuje. Jinak je specifická imunita opakem nespecifické. Je jen málo podmíněná geny, rozvíjí se až po narození tím, že se imunitní systém učí rozpoznávat specifické vzorce (antigeny), na které si vytváří protilátky. Pokud se specifická imunita dostane do křížku s takovým vyvolavačem nemoci podruhé, protilátky začnou tělo rychle a efektivně bránit. Díky specifické imunitě funguje také očkování, kdy se imunita naučí bojovat i proti závažným nemocem, aniž bychom je prodělali.

Humorální a buněčná imunita
Další rozdělení imunitního systému, na které můžete narazit, je na buněčnou a humorální imunitu. Buněčná imunita zahrnuje všechny buňky imunitního systému napříč specifickou a nespecifickou imunitou, jde tedy hlavně o bílé krvinky. Humorální imunita pak zahrnuje například specifické protilátky, mediátory zánětu (cytokiny) nebo interferony pro boj s viry.

1. Pestrá strava bohatá na vitamíny 1. Pestrá strava bohatá na vitamíny


Podzimní měsíce a nedostatek slunečního vitamínu D považujeme za jeden z faktorů vyššího výskytu respiračních onemocnění. Vitamin D v tom ale není sám, jaké vitamíny jsou dobré na imunitu?

 • Vitamín D se zapojuje do mnoha imunitních procesů a jejich regulace například ovlivňuje záněty. Jeho přirozenými zdroji jsou kromě slunění tučné ryby nebo vaječný žloutek.
 • Vitamín C využívají například bílé krvinky, zároveň jde o účinný antioxidant. Vitamín C najdete v nejrůznějších druzích ovoce a zeleniny. Pozor na nedostatek vitamínu C u dětí, které rostou. Vitamín C tělo totiž spotřebovává i při výrobě kolagenu. Doporučená dávka vitamínu C pro děti se pohybuje okolo 50 mg denně.
 • Vitamín A je stejně jako vitamín D rozpustný v tucích. “Áčko” udržuje zdravé naše sliznice a tím nás chrání před infekcí zvenčí.
 • Vitamín E nesmí mezi vitamíny s vlivem na imunitu chybět. V těle sehrává úlohu silného antioxidantu.
 • Vitamíny B pomáhají s mnoha metabolickými ději. Především B9 (kyselina listová) a B12 se podílejí na dělení buněk, což představuje důležitý mezikrok ve fungování imunitních buněk.

Dostatek vitamínů obsahuje zdravá a pestrá strava. Společně s vitamíny ve zdravém jídelníčku najdete také například omega 3 nenasycené mastné kyseliny, které tělo využívá pro regulaci zánětu. Dále třeba vlákninu, za kterou vám budou vděčné “hodné” bakterie ve vašich střevech. Někdy máme na příjem vitamínů zvýšené nároky. Pomoci se získáním dostatku všech potřebných vitamínů pak mohou vitamínové doplňky stravy, které je obsahují v koncentrované podobě.

Prozkoumat kategorii "Vitamíny"

2. Minerální látky jako pevný základ imunity 2. Minerální látky jako pevný základ imunity

Nejsou to jen vitamíny, na kterých stojí imunita. Zcela klíčový je pro imunitu zinek, protože mimo jiné funguje jako klíč pro aktivaci imunitních buněk. Hned po něm je nutné jmenovat selen, který je důležitý při vzniku imunitních protilátek a ochraně nejen imunitních buněk proti oxidačnímu stresu. Imunitní systém ve své komplexnosti pro správnou funkci potřebuje také další stopové prvky: železo, fosfor, měď, mangan i hořčík.

Prozkoumat kategorii "Minerály"

Imunita a kouření
Mezi vitamíny a minerály na imunitu je nápadně mnoho látek s antioxidačními vlastnostmi. Nelze se proto divit, že kouření produkující ohromné množství oxidačního stresu, fungování imunity zhoršuje.

3. Mikrobiom 3. Mikrobiom

Dříve šlo o zcela přehlíženou složku imunity. V dnešní době ale o mikrobiomu (tedy hodných bakteriích, které s námi bydlí v jednom těle) víme mnohem více. Střevní mikrobiota se významně podílí na tom, jak se tvoří imunita v dětství. Hodné bakterie v našem střevě totiž s naší imunitou interagují, a proto nás zdravý mikrobiom chrání například před rozvojem některých poruch imunity včetně autoimunitních onemocnění. Bakterie tvořící mikrobiom se přenáší od maminky na novorozence při porodu. Zdroji probiotických bakterií mohou být ale také fermentované výrobky (například bakterie mléčného kvašení Lactobacillus a Bifidobacterium) nebo přímo probiotika jako doplňky stravy.

Prouzkoumat kategorii "Probiotika"

Mikrobiom ale zdaleka není jen ve střevě. Specifické bakterie žijí na všech sliznicích i na kůži a nenechávají tak prostor pro přežití choroboplodných bakterií.

Oslabená imunita po antibiotikách
Antibiotika jsou velmi účinná léčiva ničící bakterie způsobující infekci. Stejně jako infekční bakterie jsou antibiotikem potlačeny také “hodné” bakterie v našich střevech. Nerovnováha ve střevním mikrobiomu po antibiotické léčbě může být důvodem oslabené imunity, pomalejšího zotavení ale i závažných komplikací léčby. Přípravky, které obnovují zdravou střevní mikroflóru se označují jako probiotika. Jednou z jejich výhod je, že dodávají probiotické bakterie ve velmi koncentrované podobě.

4. Bylinky na imunitu, houby a spousta dalšího 4. Bylinky na imunitu, houby a spousta dalšího

Darů přírody s pozitivním vlivem na imunitu existuje celá řada a není pro ně nutné chodit daleko. Například včelí produkty jako kvalitní med nebo také propolis obsahují spoustu velmi ceněných látek.

Z bylinek mnohé upoutají výrazně růžové květy třapatky nachové neboli echinacey. Nejvyšší koncentrace obsahových látek se ale ukrývá v jejích kořenech. Echinacea je často vyhledávaná pro rychlé nakopnutí imunity přispívá totiž k přirozené obranyschopnosti a podporuje normální funkce dýchacích cest. Nejčastěji je užívána ve formě echinaceových alkoholových kapek, čajů, sirupů a tobolek. Avšak neužívá se déle než 8 týdnů v kuse.

Prozkoumat kategorii "Echinacea – třapatka nachová"

Z dalších osvědčených léčivých rostlin musíme rovněž zmínit například rakytník řešetlákový, šišák bajkalský, lichořeřišnici, ženšenové přípravky nebo grapefruitová jadérka. Pro vysoký obsah vitaminu C pak nezapomeňme například na růži šípkovou, černý bez nebo citrusové plody.

Plodiny obsahující látky podporující imunitu jistě najdete také přímo ve své kuchyni. Nechť jsou hned dvěma příklady za všechny obyčejná cibule a česnek. Obě tyto cibuloviny obsahují neobyčejnou směs vitamínů a přírodních látek včetně silice allicinu. Pokud vás tihle dva kandidáti zaujali, doporučujeme k přečtení celý článek: Potraviny, které mají pozitivní vliv na imunitní systém.

Speciální ingrediencí na podporu imunity je kolostrum. Kolostrum se označuje také českým výrazem mlezivo a jde o první mateřské mléku u savců, jehož produkce se spouští po porodu. Kolostrum je vzácné vysokým obsahem imunoglobulinů, které posilují imunitu zrovna narozeného mláděte. Dále obsahuje laktoferin, což je přenašeč železa, který zabraňuje škodlivým bakteriím, aby tento minerál využívaly ve svůj prospěch. Kolostrum navíc podporuje rozvoj příznivého střevního prostředí a rovnováhu střevní mikroflóry, což je dalším důležitým krokem pro vývoj imunity.

Prozkoumat "Kolostra"

Mezi prostředky alternativní medicíny jsou pak často vyhledávána také homeopatika na imunitu.

5. Lyzáty 5. Lyzáty

Částečky těl bakterií (pneumokoky, streptokoky, stafylokoky, klebsielly atd.), které vám nijak neuškodí, ale naopak výrazně prospějí tím, že se dostanou do kontaktu s buňkami imunitního systému. Dojde k nastartování a posílení funkcí buněk imunitního systému, a tak k posílení naší přirozené obranyschopnosti.

Prozkoumat kategorii "Enzymy a lyzáty"

V širším slova smyslu lze kromě bakteriálních lyzátů mezi lyzáty (tedy látky vzniklé lýzou neboli rozbitím buněk) počítat také betaglukany získávané extrakcí z hub a kvasinek. Bohatým zdrojem je dobře známá hlíva ústřičná, pro zajímavost uveďme i populární reishi, maitake a šitake), kvasinek (pekařské či pivovarské kvasnice), mořských řas či obilí (zrno ječmene a ovsa). Betaglukany jsou určeny k dlouhodobějšímu užívání a zajímavostí je, že ve formě sirupů jsou učeny už pro děti od jednoho roku. Jde tedy o vhodné přípravky na posílení dětské imunity.

Prozkoumat "Betaglukany"

6. Hodně spěte a dejte pozor na stres 6. Hodně spěte a dejte pozor na stres

Co jednoduššího můžete udělat pro posílení imunity, než si dopřát dostatek spánku. Ale ruku na srdce, necháváte si každý den alespoň 7 hodin na spaní a vyhýbáte se večer těžkým jídlům, alkoholu nebo třeba sledování obrazovek produkujících modré světlo, aby byl váš spánek kvalitní? Možná to není váš případ, ale často je na tomto poli hodně co zlepšovat.

Během spánku se rozjíždí celá řada regeneračních procesů. Kromě správně fungující imunity se proto zdravý spánek projevuje i na množství energie nebo dokonce na rychlosti růstu svalů. Významným hráčem, kterého spánek ovlivňuje, je také nálada a úroveň chronického stresu. Chronický stres totiž imunitu prokazatelně oslabuje. Naopak třeba sociální interakce a zdravé vztahy mohou mít na imunitu a celkové zdraví pozitivní vliv.

7. Pohyb a aktivní životní styl 7. Pohyb a aktivní životní styl

Fyzická aktivita a zdravý životní styl jsou dva nerozluční partneři. Není divu, že aktivní pohyb má hned několik prospěšných vlivů na imunitu:

 • Při fyzické aktivitě se zlepšuje prokrvení i zásobování tkání kyslíkem.
 • Současně se vyplavují hormony štěstí – endorfiny – což přispívá k uvolnění stresu, zároveň pohybová aktivita přes den přispívá ke zvýšení kvality spánku.
 • Sport vede rovněž k udržení zdravé hmotnosti a složení těla, což je pro funkci imunity důležitější, než se na první pohled zdá. Nadváha a obezita se totiž spojují s chronickým prozánětlivým stavem.
 • Aktivní pohyb vede k budování svalové hmoty, bez níž by v těle nebyl dostatek bílkovin ani pro probíhající imunitní procesy.
 • Vedlejším ale neméně důležitým efektem především u sportování venku je také otužování, organismus se totiž musí přizpůsobovat venkovní teplotě.
 • Jako bonus během času stráveného na sluníčku si tělo vytváří vitamín D.

Zdravý imunitní systém FAQs Zdravý imunitní systém FAQs

1. Jaké je optimální dávkování vitamínu C, abych ho neužívala ani zbytečně moc a ani málo?

Optimální dávkování je 65–100 mg vitamínu C denně, v případě nemoci se dávka může zvýšit až na 500–1000 mg denně. Vyšší spotřebu vitamínu C mají kuřáci (až o 100 %) nebo ženy užívající hormonální antikoncepci.

2. Můžu se vitamínem C předávkovat?

Ne, vitamín C je vitamín rozpustný ve vodě. Nespotřebovaný nadbytek se vyloučí z těla močí. Jako takový není pro tělo toxický, to ale neznamená, že je vhodné ho užívat ve vysokých dávkách. Citliví jedinci můžou na vysoké dávky reagovat průjmem nebo kopřivkou. Při dávkování vyšším než 2 g/den dochází k tvorbě ledvinových kamenů a zátěži jater.

3. Je užívání echinacey vhodné pro těhotné a kojící ženy?

Ačkoliv nebyl prokázán ani vyvrácen negativní vliv na vývoj plodu v těhotenství a při kojení, výrobci doplňků stravy s echinaceou jeho užívaní v tomto období nedoporučují. Vhodnější jsou přípravky na bázi bakteriálních lyzátů, betaglukanů nebo komplexní vitamíny pro těhotné, které dodají budoucí mamince směs potřebných látek včetně vitamínů.

4. Kdy začít s posilováním imunity?

Pečovat o imunitu se vyplatí po celý rok. Kvůli chladnému počasí, vlnám nachlazení a chřipky nebo začátku školního roku je ale pro imunitu nejnáročnější období od začátku podzimu do jara. Na posilování imunity proto myslete už koncem léta, protože mnoho přípravků na imunitu potřebuje čas pro rozvinutí svého efektu.

5. Jsem pořád dokola nemocný. Kdy jít na imunologii?

Přes veškerou snahu posílit imunitu jste stále nemocní? Ale podle čeho poznat, kdy jít na imunologii? Toto je rozhodnutí, které musí provést váš praktický lékař na základě vyšetření. Je proto vhodné se při problémech s častou nemocností obrátit přímo na něj.

Doplňky stravy na imunitu Vitamíny na podporu imunity

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

WOBENZYM enterosolventní tableta 800

 • Imunita
 • Doprava zdarma

Nedostupné

3 899 Kč

Glukánek+ sirup pro děti 150ml

 • Vše pro dítě
 • Doplněk stravy
 • Akce
 • Sleva 12 %

Skladem na e‑shopu

249 Kč 219 Kč

LIVSANE Vitamin C+D+zinek s prodlouženým účinkem tob.30

 • Imunita
 • Doplněk stravy
 • Akce 3+1

Nedostupné

149 Kč

Imunoglukan P4H SynBIO D+ cps.30

 • Imunita
 • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

479 Kč

TEREZIA Hlíva ústřičná s rakytníkovým olejem cps.60+60

 • Imunita
 • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

409 Kč

Edenpharma Kolostrum kozí Junior tbl.30

 • Imunita
 • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

299 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Imunita
  16. 06. 2019

  Kašel a imunita

  Dobrý den prosím o odkaz nebo název na opravdu účinné léky na suchý kašel. A něco na opravdu účinný prostředek na posílení imunity. Děkuji moc předem za odpověď. S pozdravem

  Dobrý den,

  kašel může mít až 30 příčin vzniku. Bylo by dobré, nejdříve zjistit, co je příčinou kašle. Pokud máte kašel opakovaně a dlouhodobě, poradila bych se s lékařem. Nejčastějšími důvody bývá chřipková infekce, reflux, alergie nebo léky. Podle toho také vypadá léčba.

  Otázka imunity je také velmi široká. Mezi nejúčinnější přípravky považuji preparáty s betaglukany, nukleotidy, probiotiky a látku colostrum.  Betaglukan je jedinečný komplexní polysacharid přírodního původu ( hlíva, shitake, kvasinky, obilí) a dokáže podporovat spoustu obraných reakcí organizmu. Jeho účinek zvýší vitamín C. K normální funkci imunitního systém a především slizniční imunitě pomohou přípravky s nukleotidy. Výhodou je rychlý účinek a potřeba malé dávky. Dlouhodobé používání probiotik s širokým spektrem kmenů doplněné prebiotiky Vám upraví případné problémy se střevním trávením, ale také zvýší imunitu střeva a tím i celého organismu. Opět je výhodou přírodní původ. Látka colostrum, obsažené v mléce matky, která kojí dítě, obsahuje imunoglobuliny IgC a chrání organismus proti virům, bakteriím a virům. Důležitá je u těchto přípravků kvalita, denní dávka a většinou i dlouhodobé několikaměsíční užívání.

  S přáním pěkného dne

  PharmDr. Martina Hnilová,

  vedoucí lékárník, Zlín.

  Hlíva ústřičná 50cps

  Preventan akut s vit.C 30tbl

  Biopron 9 60tob

  Colostrum cps 60

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Močové cesty
  21. 09. 2019

  Imunita - na vracející močové cesty

  Dobrý den, prosím poraďte něco na posílení imunity - stále se vracející záněty močových cest.
  Děkuji

  Dobrý den,

  velmi dobré zkušenosti mám s přípravkem URIVAC. Jedná se o bakteriální lyzát na podporu močových cest při opakovaných zánětech a infekcích. Urivac se užívá po dobu 3 měsíců a to vždy v režimu 10 tablet 10 dní po sobě a 20 dní pauza. Balení tedy pokryje 3 měsíční kůru. Lze využívat i 2 následující balení po sobě. Druhým přípravkem je novinka Blokurima URO plus, která obsahuje D- manosu, artyčok a bakteriální lyzát Escherichia coli. Přípravek funguje obdobně, kdy D-manosa potahuje stěny močové měchýře, aby nedocházelo k opakovaným infekcím, artyčok přispívá k normální funkci močových cest. blokurima se užívá denně jeden sáček večer před spaním.

  URIVAC

  BLOKURIMA URO PLUS

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Imunita
  • Zažívání
  19. 10. 2021

  Probiotika na imunitu

  Dobrý deň, potrebovala by som nejaké proobiootiká na zlepšenie črevnej mikroflóry a imunity a celkovej imunity. Doporučil mi to lekár kvoli častým průjmom, ale neviem, ktoré by boli najvhodnejšie. Ďakujem.
  S pozdravom

  Dobrý večer,

  u častých průjmů lze dlouhodobě užívat registrované léky s obsahem probiotik- např. eubiotikum Hylak forte- užívá se 3krát denně 2 ml při obtížích. Poté se může snížit na polovinu. Lze brát dlouhodobě.

  Z doplňků stravy mohu doporučit např. Swiss naturevia lactobacily 5 imunita nebo Livsane laktoaktivní kapsle se zinkem - obsahují i kmeny u nichž se uvádí kromě podpory trávení i pozitivní vliv na imunitu.

  Přikláním se k užívání ráno cca 20 minut před jídlem. Vhodné je alespoň 3 měsíční podávání.

  Kmeny u niž se uvádí pozitivní vliv na imunitu jsou např. Lactobacillus reuteri, Lactobacillus rhamnosus či Bifidobacter animalis.

  Probiotika

  Přeji hezké dny podzimní.
  Mgr. Naďa Spratková
  vedoucí lékárník Benu lékárna Frýdek Místek

   

   

   

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz do lékárny
  • Imunita
  09. 12. 2022

  posílení imunity HPV vit

  Dobrý večer chtěla bych se zeptat na nějaké vitamíny na posílení imunity. Zjistili mi HPV vir tak co by jste mi doporučil. Děkuji a přeji hezký večer.

  Dobrý den,

  na posílení imunity při infekci HPV virem se obecně doporučuje řada přípravků, které mají podpořit vlastní imunitní systém v boji proti této infekci.
  Může se jednat o očkování, případně léky , které jsou v rukou lékařů a tedy vázány na recept.

  Z volného prodeje můžete podpůrně vybrat přípravky s obsahem betaglukanů a vitamíny.

  Z řady vitamínů je hlavně kladen důraz na dostatečnou hladinu vitaminu D.
  Na základě studií bylo zjištěno, že dostatečná hladina vitaminu D má příznivý vliv na terapii virových infekcí a prevenci karcinomů souvisejících s touto infekcí.
  Dále pozitivně působí na únavu.
  Jeho doporučená dávka je alespoň 400 IU denně, ale dle posledních studií je vhodné v zimních měsících podávat dávku minimálně 1000-2000IU.

  Dále je vhodné doplnit Zinek, který má příznivý vliv na sliznice a zvyšuje schopnost imunitních buněk bojovat proti infekci.
  U akutní virózy se doporučuje denní příjem minimálně 20-25mg/den.

  Také vitamin C má výrazný vliv na hojení, na sliznice, na imunitu:
  Je vhodné podávat přípravky s postupným uvolňováním  s obsahem 500mg - 1000mg/ v dávce 1000mg za den.
  Klasické vitamíny C lze také užívat, pak se doporučuje volit ten produkt, který má nižší obsah , ale bude se pak muset podávat častěji z důvodu vyloučení nevstřebaného vitamínu C v moči.

  S pozdravem
  Mgr. Jana Učíková
  Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

   

   

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, poliklinika, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Imunita
  29. 01. 2023

  Podpora imunity před nástupem do školky a do zaměstnání

  Dobrý den.

  Dcera za půl roku nastupuje do mateřské školy.

  Můžete mi poradit jaké čaje či vitamíny použít na podporu imunity před nástupem do školky?

  A také pro mě před nástupem do práce?

  Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  S pozdravem

  Dobrý den,

  mohu vám i dceři doporučit například doplněk stravy s obsahem betaglukanů. Doplňky stravy s obsahem betaglukanů jsou dostupné jak ve formě sirupu, tak i v tabletách. Doporučují se pro dlouhodobou podporu imunity, při nástupu do školy nebo školky, v období zvýšených nároků na organismus a jako podpora při fyzické a psychické zátěži.

  BEGAGLUKANY PRO DĚTI

  S pozdravem

  PharmDr. Veronika Orendášová
  vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín

  šipka PharmDr. Veronika Orendášová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.